Варикозна хвороба і вагітність

Кожна третя майбутня мама відчуває болю в ногах. Відчуття тяжкості, втоми, набряки — всі ці відчуття, які відвідують нас вечорами, можуть означати початок варикозної хвороби. Як діяти в цьому випадку?

Варикозна хвороба і вагітність

Щоб у всьому розібратися, давайте подивимося, як працює система крово- звернення нашого організму. Вона складається з артерій, вен і капілярів. Артерії доставляють кров від серця до органів, а по венах вона рухається назад, щоб, знову наситившись киснем, відправитися по артеріях вниз. Цей процес називається венозним притоком до серця (див. Схему). Відня забезпечені клапанами, вони пропускають кров і закриваються, не дозволяючи їй оттекать вниз. Якщо вони не справляються зі своєю роботою, кров не рухається вгору, застоюється в вені, розтягуючи її стінки (див. Схему). При варикозі просвіт вен поступово розширюється, їх стінки стоншуються, порушується робота клапанів, в результаті чого починається застій або перекручення природного кровотоку у венозній системі.

Варикоз — це хвороба всього організму, найбільш наочний прояв якої — зміна вен ніг (аж до появи вибухаючої сплетінь синюватого кольору). Часто виявляється, що в такому ж стані знаходяться вени матки, яєчників, малого таза, великих і малих статевих губ і інших органів. Варикозна хвороба — це один із проявів стала постійною венозної недостатності — застою або збочення кровотоку у венозній системі. Але найнебезпечнішим ускладненням варикозу вен стає тромбофлебіт (запалення венозної стінки вен з утворенням тромбів) і тромбоемболія судин (закупорка ураженої судини тромбом).

До лікаря!
Звідки що береться?

У розвитку варикозу важливу роль відіграє:

 • спадковість;
 • гормональні зміни (вагітність, пологи, прийом гормональних контрацептивів з великим вмістом естрогенів);
 • конституція (хвороба наздоганяє в основному повних і високих);
 • раса (хвороба рідко з’являється у людей з жовтою і чорною шкірою);
 • спосіб життя (тих, хто стежить за добробутом судинної системи, багато рухається, варикоз обходить стороною).

У тому випадку, якщо ви плануєте вагітність або вже чекаєте появи малюка, ваш акушер-гінеколог обов’язково повинен звернути увагу на стан вашої венозної системи.

Перш за все доктор задасть вам питання про те, чи хворів хтось із ваших рідних варикозом вен, які хвороби ви перенесли, скільки у вас було вагітностей і пологів, чи користувалися ви гормональними контрацептивами. Потім вам належить загальне гінекологічне обстеження, потім лікар огляне вас (а саме: ноги і зовнішні статеві органи), щоб визначити, в якому стані знаходиться венозна система. Якщо ознаки варикозу вен будуть виявлені, то, крім УЗ-дослідження геніталій, вас направлять на аналіз згортання організму і УЗ-визначення показників кровотоку в плаценті і ногах (останній пункт є необхідним у тому випадку, якщо вагітність вже наступила). За результатами цих досліджень лікар призначає лікування, і протягом 9 місяців вас буде спостерігати не тільки акушер-гінеколог, але і лікар-флеболог.

Варикозна хвороба і вагітність
В очікуванні

Чи не заважає варикоз вен вагітності? Ні, але вона привертає до появи і розвитку хвороби. За статистикою, вона виникає у 20-40% майбутніх і молодих мам. Це відбувається з наступних причин:

 • в організмі вагітної жінки збільшується об’єм циркулюючої крові, а значить, навантаження на кровоносну систему зростає;
 • підвищується венозний тиск і сповільнюється швидкість кровотоку в судинах ніг (як ви пам’ятаєте, саме це і відбувається при варикозі, правда, в більш серйозному масштабі);
 • змінюється гормональний фон, а з ним кровопостачання органів і тканин.

Якщо у майбутньої мами вже є варикозна хвороба, вона може ускладнити перебіг вагітності. Треба сказати, що ризик виникнення проблем зростає в кілька разів, якщо у майбутньої мами, крім варикозу, є ще й якась бактеріальна (наприклад, пієлонефрит) або вірусна (герпес, цитомегаловірус) інфекції.

комплекс захисту
підошовний насос

У нормі венозна кров повертається до серця так: коли ми ставимо ногу на землю, під вагою тіла і тиском м’язів склепіння стопи кров повертається до серця. Цей поштовх триває м’язами ніг, які, скорочуючись слідом, стискають вену.

здорова вена

Коли кров піднімається до серця, клапани заважають їй оттекать назад.

хвора вена

Якщо клапани працюють погано, кров рухається назад вниз — і вена розширюється.

Чи можна пом’якшити прояви варикозу під час вагітності, якщо подбати про себе ще до її настання? Що ми можемо вдіяти? Непогано було б дотримуватися правил, про які ми вже говорили. А крім того:

 • уникайте коротких проміжків між вагітностями (найбезпечніший в цьому відношенні інтервал 2-3 роки);
 • звертайте увагу до гормональних контрацептивів, адже в їх складі найчастіше міститься досить багато естрогенів, і в великих кількостях ця речовина погано впливає на судинну систему;
 • вранці і ввечері влаштовуйте контрастний душ для стоп і литок — це стимулює кровообіг. Ось тільки майбутнім мамам з цією процедурою треба бути обережніше.
Варикозна хвороба і вагітність
Допомогти собі
 • Слідкуйте за своєю вагою! Швидка прибавка за короткий термін позначиться на перебігу варикозу.
 • Носіть одяг, який не обмежує руху крові, і бавовняну білизну. З II триместру надягайте бандаж.
 • Відмовтеся від взуття на високих підборах і туфель без задників на користь моделей, що добре утримують п’яту. Тоді ходьба допоможе роботі системи кровообігу.
 • Намагайтеся уникати запорів.
 • Зверніться до лікаря, якщо на ногах у вас проступили синюваті «ниточки». Вони можуть означати початок венозної недостатності.
 • Не піднімайте тягарів.
 • Не паліть і не пийте тонізуючі напої (міцну каву, чай). Фахівці вважають, що нікотин і кофеїн звужують просвіт судин і змінюють будову їх стінок.
 • Злегка піднімайте ноги, коли сідаєте або лягаєте, щоб пом’якшити силу тяжіння. На ніч підкладайте під матрац подушку або просто піднімайте ноги приблизно на 10 см від ліжка.
 • Не стійте і не сидіть занадто довго.
 • Носіть спеціальні колготки. М’яко натискаючи на вени, вони підтримують їх стінки в нормальному тонусі. Ці вироби бувають профілактичними і лікувальними. Перш ніж купувати колготки, порадьтеся з лікарем. Він повинен визначити розмір, ступінь компресії (тиску), яка потрібна вашим венах, і тип вироби (бавовняну, синтетичну, з домішкою каучуку). У тому випадку, якщо у майбутньої мами є варикоз вен, їй порадять носити колготки тільки I або II ступеня компресії (моделі III і IV ступеня не призначені для майбутніх мам).
 • Деякі рослини мають властивість підвищувати тонус вен, зміцнювати венозні стінки, знімати запалення і налагоджувати кровотік. Йдеться про кінському каштані, гамамелісу, червоному винограді, червоних водоростях, гінко білоба, буркун. Крім того, деякі мікроелементи (кобальт, марганець і селен) тонізують вени. Їх дія добре доповнюється вітамінами-антиокислювачами (С, Е, РР), які є, наприклад, в свіжих фруктах і злаках.
 • Якщо до вагітності ви займалися бігом підтюпцем, стрибками, тенісом, верховою їздою, волейболом, на час залиште тренування.
 • Займайтеся плаванням за спеціальною програмою для майбутніх мам.
 • Чи не перегрівайтеся на сонці. Приймайте тільки ранковий загар, і то недовго.
 • Майбутнім мамам, яких турбує варикоз, крім акушерскогонаблюденія, потрібна увага лікаря-флеболога.
Читати на цю тему:

 • варикоз
 • Урок релаксації для вагітної
 • Дивимося на схід?

відгук 3 — Петах Андрій Васильович


Поділіться з друзями:

Добавить комментарий