Як уникнути варикозу при вагітності?

Якщо вечорами у вас з’являються набряки, виникає відчуття тяжкості і втоми в ногах, будьте уважні: ці неприємні відчуття можуть означати початок варикозної хвороби.

Як уникнути варикозу при вагітності?

Що робити? Обов’язково зверніться до лікаря, не відкладаючи візит в довгий ящик. Якщо вечорами у вас з’являються набряки, виникає відчуття тяжкості і втоми в ногах, будьте уважні: ці неприємні відчуття можуть означати початок варикозної хвороби. Що робити? Обов’язково зверніться до лікаря, не відкладаючи візит в довгий ящик.

Перед тим як приступити до розмови про варикозному розширенні вен, давайте спробуємо розібратися в тому, як працює система кровообігу нашого організму. Як відомо, вона складається з артерій, вен і капілярів. Артерії доставляють кров від серця до органів, а по венах вона рухається назад, щоб, знову збагатившись киснем, відправитися по артеріях вниз. Цей процес називається венозним притоком до серця. Всі вени обладнані клапанами: вони пропускають кров і закриваються, не дозволяючи їй оттекать вниз. Якщо їх функція порушується, кров не рухається вгору, а застоюється в вені, розтягуючи її стінки. Через варикозу просвіт вен поступово розширюється, їх стінки стають тоншими, робота клапанів порушується, і в результаті починається застій або перекручення кровотоку у венозній системі.

Варикоз — це хвороба всього організму, найбільш наочний прояв якої — зміна вен ніг. Однак досить часто трапляється, що в такому ж стані знаходяться вени матки, яєчників, малого таза, великих і малих статевих губ і інших органів. Варикозна хвороба — один із проявів хронічної венозної недостатності, іншими словами — застою або збочення кровотоку у венозній системі. Але найнебезпечнішим ускладненням варикозу вен є тромбофлебіт (запальні зміни в венозної стінки вен з утворенням тромбів) і тромбоемболія судин (закупорка ураженої судини тромбом).

можливі зміни
Ходьба, біг, плавання, лижі, гімнастика, тобто все те, що змушує м’язи ніг працювати, піде на користь і майбутнім, і молодим мамам. Однак ні під час вагітності, ні після неї не варто захоплюватися тими видами спорту, які вимагають різких рухів (наприклад, тенісом). Крім того, якщо у вас є підстави вважати, що варикоз не оминув вас стороною, обов’язково стежте за вагою.

Оскільки варикозне розширення вен — хвороба, яка загрожує самими різними ускладненнями, навіть якщо до вагітності вас не турбували проблеми з ногами, у другій половині 9-місячного очікування акушер-гінеколог, швидше за все, порадить вам носити спеціальний компресійний білизна: в залежності від ситуації, доктор зверне вашу увагу на гольфи, панчохи або колготки. Чому? Через гормонального «вибуху» в організмі майбутньої мами відбуваються зміни з боку системи згортання: здатність крові до згортання збільшується, щоб підготуватися до фізіологічної крововтраті, яка зазвичай трапляється після пологів. Щоб зрозуміти, в якому стані знаходиться згортає система, лікар може направити пацієнтку на спеціальне дослідження: так звану гемостезіограмму або коагулограмму — розгорнутий аналіз майже всіх компонентів крові. Потім доктор прийме рішення про те, як діяти в ситуації, що склалася: деяким майбутнім мамам досить дотримуватися дієти, а деяким знадобиться лікування, мета якого — нормалізувати роботу системи згортання.

УВАГА! Оскільки призначені медикаменти ні в якому разі не повинні перешкодити вагітності розвиватися в потрібному напрямку, лікар буде контролювати те, що відбувається за допомогою лабораторних методів дослідження.

Інший метод, яким може скористатися доктор для уточнення діагнозу, — доп-плерометрія, дослідження судин за допомогою ультразвукового устаткування.

Як уникнути варикозу при вагітності?
Під тиском

А чим допоможе майбутній мамі компресійний трикотаж? На думку фахівців, він дозволяє попередити або зменшити негативний ефект, який чинить на вени кров, що скупчилася в ногах. Крім того, завдяки компресійним колготкам або панчіх створюється зовнішній тиск, необхідне для механічного протистояння підвищенню тиску в судинах. Доведено, що під дією компресійного трикотажу від ніг до серця направляється більший обсяг крові і поліпшується серцевий викид, тобто вся система працює в потрібному режимі.

Що стосується тих майбутніх мам, у яких і до вагітності були проблеми з венами, їм доктор порадить носити спеціальні колготки або панчохи постійно, тобто протягом усіх дев’яти місяців. В основному ця рекомендація ґрунтується на тому, що майбутнім мамам часто доводиться відмовлятися від звичних ліків (більшість з них не дозволені до використання під час вагітності), не кажучи вже про крайні заходи — операціях, в той час як боротися з варикозом потрібно обов’язково.

УВАГА! Якщо за службовим обов’язком вам доводиться постійно або подовгу стояти або сидіти, обов’язково зверніть увагу на компресійний трикотаж: він допоможе ногам краще переносити навантаження, адже вагітним жінкам не рекомендують довго перебувати ні в одному, ні в іншому випадку. Крім того, намагайтеся не сідати занадто низько і уникайте стільців з твердими краями.

Поради на кожен день
 • Найчастіше піднімайтеся по сходах пішки.
 • Намагайтеся не сидіти довго. Відвикайте від звички класти ногу на ногу — в такому положенні вени в підколінної западині затікають.
 • Під час відпочинку і сну піднімайте ноги на 15 см вище рівня серця.
 • Не носіть високі підбори.
 • Не піднімайте тяжкості.
 • Не приймайте занадто гарячі ванни (температура води не повинна перевищувати 32 ° С). Завершуйте водні процедури прохолодним душем.
 • Не зловживайте сонцем, його жар ускладнює роботу венозної системи.
 • Пийте достатню кількість рідини — це необхідно для загального обміну речовин і кровообігу.
Що ще?
 • Відпочиваючи, кладіть ноги вище.
 • Робіть зарядку, щоб покращувати кровотік в ногах.
 • Чи не засиджуйтеся, намагайтеся більше рухатися, гуляйте, плавайте.
До і після народження

Оскільки під час пологів через перепад внутрішньочеревного тиску можуть відбутися ще більші проблеми з відтоком крові, майже всім жінкам, а особливо тим, у кого є проблеми з венами, акушери-гінекологи рекомендують надягати компресійні гольфи або панчохи. Саме завдяки цим нехитрим заходам можна попередити появу тромбозу глибоких вен і тромбоемболії — серйозного ускладнення, мова про який йшла вище. Не варто забувати і про те, що сильно виражений варикоз вен, особливо якщо він торкнувся зовнішні і внутрішні статеві органи, може стати показанням до операції кесаревого розтину.

На що потрібно звернути увагу після народження дитини? Якщо ви помітили, що варикоз посилився, з’явився біль по ходу вени, виникло ущільнення, почервоніння, обов’язково запишіться на консультацію до лікаря, оскільки це є першим проявом починається флебіту або більш небезпечного ускладнення — тромбозу вен. Будьте готові до того, що після огляду акушер-гінеколог направить вас до ангіохірург (до речі, і під час вагітності думку цього фахівця часто виявляється дуже корисно).

Читати на цю тему:

 • Варикозна хвороба і вагітність
 • Дивимося на схід?

МАМИНА ШКОЛА — Варикоз під час вагітності — 5 канал


Поділіться з друзями:

Добавить комментарий