Хочеш, я тобі щось покажу?

Знову він плаче! Чому? Хоче їсти, пити або болить животик? Як же сильно в хвилини відчаю бажання вимагати у піврічного немовляти: «Ну скажи ж ти по-людськи, чого тобі треба ?!» Сказати він, звичайно, не може. Зате може … показати! Фантастика? Ні, сучасна наука!

Хочеш, я тобі щось покажу?

Майже з народження малюк намагається імітувати міміку мами. З шести-семи місяців він починає повторювати рухи дорослого: хитає головою, щоб сказати «так» чи «ні», махає ручкою, щоб попрощатися, плескає в долоні. І це можна використовувати для подолання «мовного бар’єру».

У чомусь мову знаків малюків універсальний. Діти різних країн можуть витягати вказівний палець, показуючи, чого їм бракує для повного щастя. Або хитати головою, кажучи «ні». Але дослідження стверджують, що у більшості малюків є один або два власних знака. Ось тільки чи зрозуміє їх мама?

Уважна мама Олена помітила, що її семимісячна донька Даша під час їжі постійно повторює один і той же жест: витягнувши пальці лівої руки, вдаряє ними в долоньку. Зрештою Олена зрозуміла: цим жестом Даша просить «добавки». І мама з донькою досягли повного взаєморозуміння.

Вже з шести місяців, задовго до того, як починають говорити, малюки можуть висловлювати свої бажання жестами. Якісь вони повторюють за мамою, до якихось «здогадуються» самі. А якимось знакам їх можна спеціально навчити.

Чи варто розділяти ентузіазм американців? На думку інших дослідників, раннє навчання жестам допоможе дітям в майбутньому легше засвоювати різноманітні знання, наприклад, в галузі фізики і математики. У будь-якому випадку, займаючись подібною «навчанням», ви більше спілкуєтеся з дитиною, починаєте краще розуміти один одного. Мова знаків не стане причиною затримки мови — з цим згодні всі вчені. У США існують навіть спеціальні класи для навчання дітей жестам. Деякі батьки використовують для цього книги, відео, диски. Але багато хто воліє вчити самостійно. Адже кожна сім’я може придумувати власні знаки. Наприклад, якщо рука робить круговий рух на животі, це означає «хочу їсти», рука, що прикриває очі, — «хочу спати». Підключіть фантазію!

Хочеш, я тобі щось покажу?
Поясни, а не плач!

Прагнучи допомогти мамам встановити нормальне «двостороннє» спілкування, вчені США, а потім і Франції виявили цікаві факти. Немовлята, що опанували примітивною мовою знаків, потім швидше опановують промовою. Тому що при навчанні жестам розвиваються ті ділянки мозку, які відповідають за мову. А тести IQ семирічні діти, в далекому минулому навчалися мові жестів, здали успішніше, ніж їх однолітки.

Але це — прекрасне майбутнє. А в прекрасному сьогоденні, придивившись до жестам піврічного немовляти і навчивши його новим, ви почнете розуміти, що саме йому зараз потрібно: чи хоче він спати, голодний або у нього щось болить. Малюки, навчившись пояснюватися за допомогою простих жестів, менше кричать, кусають і б’ють. Адже плач поки єдиний спосіб пояснити, чого він хоче. Жести ж надають іншу можливість до-сягти бажаного.

І починати ніколи не пізно. Навіть однорічний малюк, знає кілька слів, оволодівши мовою жестів, значно розширить свій творчий хист до комунікації. Поки він говорить: «тато», «машинка», «цукерка» … І що? Він намагається сказати, що хоче цукерку, що мама їсть цукерку, що це — цукерка? Це впізнавання або прохання? Жест зробить його слова зрозумілими.

Багато мам на особистому досвіді переконалися в користі мови жестів. «Я чула про дослідження вчених, і цей підхід до спілкування мене сильно зацікавив, — розповідає Марія, мама Лізи. — Я почала навчати Лізу знакам у віці 6 місяців. Першим знаком був «груди», потім «музика» (у нас сім’я музикантів). Моя дочка показала свій перший знак в 9 місяців — це була «музика», вона хотіла, щоб я завела механізм її музичної шкатулки. Зараз Лізі 1 рік і місяць, і вона постійно використовує знаки: жарко, відкрий вікно, грати, гуляти, машина, писати, боляче, злитися. Вона починає вимовляти склади, відповідні словами знаків. Завдяки мові знаків наші відносини стали більш близькими, насиченими. Ми набагато швидше розуміємо, що хоче сказати дитина, — це дозволяє уникнути розладів і істерик ».

Хочеш, я тобі щось покажу?
Приступимо?

Спробуйте навчити малюка основним жестам, таким, як «ще», «досить», «є» або «спати». Не існує певного віку для початку «навчання». Однак рекомендується починати з 6 місяців, коли малюк рухає ручками і намагається імітувати дії дорослих. Важлива послідовність: вводите жести по черзі, спершу постійно використовуйте один знак. Якщо малюк хоча б один раз зробив жест, яким його навчали, — значить, він добре засвоїв урок, можна вводити наступний. Але це зажадає терпіння!

  • Почніть з декількох основних жестів. Краще, якщо вони будуть ставитися до базових потреб дитини (їсти, спати, купатися).
  • Вимовляєте відповідне слово. Жести — це своєрідний місток до розвитку мовлення, тому жест завжди повинен існувати в парі зі словом.
  • Повторюйте жести якомога частіше.
  • Вчіться радіти уроків. Краще, якщо в процес навчання жестам буде включена вся сім’я.

5 простих варіантів основних знаків:

Хочеш, я тобі щось покажу?
Хочеш, я тобі щось покажу?
Хочеш, я тобі щось покажу?
Хочеш, я тобі щось покажу?
Хочеш, я тобі щось покажу?

Ще — подвійний бавовна правої руки по лівій.
Хочу їсти — рука два рази наближається до рота.
Хочу пити — великий палець спрямований в рот.
Хочу спати — голова лягає на складені руки.
Купатися — кулачками робимо руху вгору-вниз, імітуючи натирання мочалкою.

Читати на цю тему:

  • Дай ручку!
  • Вчитися разом з ним
  • Як вчити говорити новонародженого?

Поділіться з друзями:

Добавить комментарий