Навіщо дитина псує книги?

Всі малюки псують книги — розмальовують їх, рвуть, але чому? Чи не з шкідливості, повірте. Вони хочуть розібратися в тому, що знаходиться перед ними. Давайте заглянемо глибше того, що знаходиться на поверхні, і спробуємо подивитися на події очима дитини.

Навіщо дитина псує книги?
Залиш свій слід

Одні батьки, намагаючись пояснити любов свого малюка до розмальовування книг, кажуть: він у нас ще дурний і не розуміє, що псує книжку. А інші, навпаки, вважають, що дитина бешкетує, тому що діти взагалі схильні до поганої поведінки і їх треба виховувати. Однак насправді не праві в даному випадку ні ті, ні інші.

На думку психологів, за удаваним руйнуванням книги стоїть акт створення власного твору, що дуже важливо з точки зору розвитку крихти. Це, звичайно ж, перші проби пера, проба себе в якості художника-ілюстратора і навіть письменника. Малюк «патякати» (скажімо з великою повагою — «малює») і дивиться — порівнює з надрукованим в книзі, що вийшло в результаті? Це дорослому здається, що нічого не виходить, а точніше, виходить повне неподобство — псування книжок. Але дитина бачить ситуацію трохи інакше.

По-перше, таким чином він починає усвідомлювати, що може залишити в книжці свій слід. Для нього це велике відкриття, звичайно воно відбувається в 1-2 роки, розв’язуючи руки майбутнього художнику чи письменникові. Відповіддю на питання «Що він може?» Буде вся подальша творча (малювальна, письменницька та інша) діяльність малюка — підлітка — дорослого. Дорослий відразу ж жадає результату — красивої картини, або правильного, з його точки зору, малюнка. Але в даному випадку батькам необхідно навчитися терпінню, тому що тільки повагу і трепетне ставлення до процесу творчості улюбленого чада дозволить отримати хороший результат.

Дуже часто, «каляки» в книгах, діти замальовують або закреслюють особи якихось героїв. Швидше за все, таким чином вони висловлюють свій протест. Може бути, ці казкові персонажі їм просто не подобаються, вони хочуть їх переробити, або зовсім прибрати з казки? Наступний крок у творчості книжкових «каляки» — це перероблення вже існуючої казки, придумування своїх власних історій на основі книжкових. І це теж дуже важливий і обов’язковий етап творчого розвитку дитини.

Навіщо дитина псує книги?
«Можна» і «не можна»

Пам’ятайте також, що в будь-якій справі поряд з творчістю існує і необхідність в обмеженнях. Поясніть дитині, що не всі книжки можна розмальовувати. Повірте, вас зрозуміє навіть однорічна дитина. Головне, правильно і доступно все пояснити. Бачачи, що малюк «патякати» там, де не треба, не лайте його, а просто скажіть, що тут малювати не треба, так як ця книжка вам дуже дорога, вона красива, і т. П. І обов’язково запропонуйте йому що-небудь натомість (наприклад, книжку-розмальовку або порожній аркуш паперу). Можна також купити кілька книжок спеціально для цих цілей — тоненьких, в м’яких обкладинках, недорогих. Можна навіть скласти їх в окремому місці і пояснити малюкові їх призначення.

Якщо ж якусь книжку з тих, що ви не дозволяєте розмальовувати, крихітка все-таки буде намагатися розмалювати і буде турбуватися через те, що ви не дозволяєте йому це робити, поступіться — значить, саме в ній є щось важливе для розвитку його творчого начала. Втім, дитячі вимоги не повинні бути способом маніпуляції дорослими. Якщо сльози і сцени повторюються часто, швидше за все, справа не в конкретній книжці, а просто малюк переживає кризу у відносинах з батьками. В даному випадку буде краще звернутися за очною консультацією до психолога.

Частина і ціле

Не менш пізнавальний процес для малюка — клеїти розірвану книгу. Дозвольте йому допомогти вам в цьому і пам’ятайте, що вам перш за все важливий не результат — ціла книга, а процес пізнання дитиною з’єднання частин в ціле. Необов’язково склеювати всю книгу цілком — зазвичай на це у малюка не вистачає терпіння. І не турбуйтеся, якщо він її знову порве, адже це справжнє навчальний посібник, а ваше чадо на ньому навчається, стаючи з кожним днем ​​все розумнішими!

Навіщо дитина псує книги?
Нові відкриття

Навіщо малюк рве книги? Таким чином він пізнає властивості паперу. Всі діти у віці від 6 місяців до 1,5 року переживають процес захоплення розриванням паперової продукції. У цьому віці їм практично все одно, що зображено на ній, таким чином вони вивчають лише властивості, якими володіє папір. Пізнають на практиці, як вона мнеться і рветься в руках — коли легко, а коли з працею; з яким звуком, якої форми виходять обірвані частини. Це важливо для розвитку органів чуття — зору, дотику, слуху, нюху і навіть смаку.

Не сваріться, якщо побачили, що малюк рве щось цінне для вас. Замість цього надайте йому матеріал: звичайний папір або газету, картон різної щільності або кольоровий папір, з якими він може робити все, що завгодно. Поясніть дитині при цьому, що ви не хочете, щоб він рвав потрібну вам річ, і що натомість ви даєте йому інше.

правити світом

Розриваючи папір, дитина починає усвідомлювати, що може порушити її цілісність, і це відкриття дуже захоплює його: спочатку предмет був одним, а він, малюк, зробив з нього щось інше. Кроха дізнається про свою силу змінювати навколишні предмети, впливати на них. До того ж, розриваючи папір з малюнком на ній, тобто книгу, дитина бачить, що можна порушити цілісність картинки і навіть цілої історії.

Всі ці відкриття відбуваються зазвичай у віці 1,5 року. Таким чином, малюк теж дізнається про свою здатність змінювати навколишній світ. Крім того, він розвиває свій інтелект: у нього формується така логічна здатність, як аналіз — вміння розділяти ціле на частини і уявлення про те, що це взагалі можливо. На основі такого поділу створена така гра, як пазл, але поки що дитині до збирання пазлів далеко, тому пізнання навколишнього простору відбувається за допомогою підручних засобів.

Чи обов'язково бути хритиянином? Навіщо хрестити дитину? Відповідає о.Орест Фредина


Поділіться з друзями:

Добавить комментарий