Мозковий штурм

Вчені кажуть, що мозок дитини до кінця третього року життя містить вдвічі більше діючих нейронних зв’язків, ніж мозок дорослого, і вдвічі активніше, ніж мозок студента. Дійсно, всі дітлахи до 4-5 років здаються розумними і особливими. А потім щось відбувається, і деякі з них начебто втрачають доступ до частини свого потенціалу. Як ми, батьки, можемо сприяти повноцінному розвитку мозку дитини?

Мозковий штурм
1) Годуйте грудьми

Британські вчені, провівши широкомасштабні дослідження, підтвердили, що годування грудним молоком позитивно впливає на розумовий розвиток дитини навіть при нетривалому періоді грудного вигодовування. Цей фактор позначається на успіхах дітей не тільки в початкових класах, але і в підлітковий період.

2) Намагайтеся звести до мінімуму негативний вплив навколишнього середовища

Хоча ця задача може здатися нездійсненним, насправді ми можемо зробити не так вже й мало. Відмовтеся по можливості від шопінгу з дитячою коляскою і прогулянок загазованими вулицями. Використовуйте будь-яку можливість, щоб опинитися з малюком в парку або за містом. Очищайте повітря в квартирі, використовуйте для прибирання найбезпечніші кошти. Не дозволяйте нікому палити в присутності дитини.

3) Забезпечте йому свободу пересування

На той час, коли ваша дитина почне повзати, постарайтеся зробити ваш будинок безпечним і дозвольте йому безперешкодно проникати в усі його куточки. Він буде застрягати між стіною і шафою, упускати стільці і час від часу щось ламати, оскільки на цьому етапі розвитку використовує своє тіло як універсальний вимірювальний інструмент для дослідження світу. Дати півторарічному малюку вільно поползать по дому не менш важливо для розвитку мислення, ніж навчити шестирічку грати в шахи.

4) Грайте в рухливі ігри на повітрі

Відомо, що наш організм, споживаючи кисень, третю частину всього обсягу відправляє в мозок. Чим більше він його отримує, тим ефективніше відбувається розвиток. Насичення киснем йде інтенсивніше, коли дитина активно рухається. Американські психологи вивчали особливості мозку 49 дітей у віці від дев’яти до десяти років, використовуючи магнітно-резонансну томографію. В ході дослідження виявилося, що у фізично активних дітей гіпокамп — частина мозку, відповідальна за пам’ять і навчання, — був приблизно на 12% більше, ніж у неактивних. Таким чином вчені довели, що мозок краще розвивається у тих дітей, які більше активні фізично.

5) Давайте йому чисту воду і якісну їжу

Для вгамування спраги давайте дитині чисту воду, а не сік (який, по суті, є не питвом, а їжею) і ні в якому разі не газовані пересолодженого напої. Не дозволяйте дитині пити воду з-під крана. Для мозку потрібні протеїни (м’ясо, риба, яйця), жири (горіхи, насіння, жирна риба, масло), вуглеводи (рис, зернові), вітаміни (свіжі фрукти і овочі), пробіотики (йогурт). Цукерки, фастфуд, чіпси, маринади і соління, а також продукти з штучними барвниками, цукрозамінники і консервантами шкідливі. Приправи, навіть надкорисну для мозку і всього організму куркуму, не можна давати дітям до двох років.

6) Купайтеся в морі

Вміщені в морській воді мікроелементи активізують роботу мозку, поліпшують пам’ять, сприяють зміцненню нервової та імунної системи.

7) Розвивайте дрібну моторику

Педіатри, дитячі психологи і логопеди знову і знову повторюють: щоб розвинути мозок, треба тренувати руку! Способів сотні: пальчикова гімнастика, ліплення, ігри з піском і камінчиками, пересипання крупи, всі види малювання і мозаїки, шнурівки і збір врожаю з ягідних кущів … Батьки змагаються у винахідливості з фахівцями з розвитку, вкладаючи в маленькі долоньки все більш і більш несподівані предмети і радісно переконуючись — працює!

8) Колір має значення

Пофарбуйте хоча б одну стіну дитячої в жовтий колір. Він стимулює мозкову активність, благотворно позначається на стані зору та нервової системи.

Мозковий штурм
9) Тренуйте обидві півкулі

У перші три роки життя людини домінує права півкуля мозку, в цей період життя дитина може відтворити у своїй пам’яті все, що колись бачив або чув, разом з цілим образом побаченого: наприклад, дитина може запам’ятати сторінку з текстом не просто як текст, а як окрему сторінку-картинку. З трирічного віку домінуючим стає ліва півкуля, на розвиток якого направлено більшість сучасних розвиваючих методик. Японський вчений Макато Шічіда довів, що здібності дитини швидко зменшуються, якщо постійно стимулювати тільки ліва півкуля і не приділяти достатньої уваги правому, «відповідає» за підсвідомість і несвідоме.

Вправи для стимуляції правої півкулі мозку:

«Вухо — ніс» Лівою рукою беремося за кінчик носа, а правою — за протилежне вухо, тобто ліве. Одночасно відпустіть вухо і ніс, хлопніть в долоні і змініть положення рук так, щоб вже права трималася за кінчик носа, а ліва — за протилежне, тобто праве, вухо.

«Колечко» По черзі і дуже швидко перебираємо пальці рук, з’єднуючи в кільце з великим пальцем вказівний, середній, безіменний, мізинець. Спочатку можна кожною рукою окремо, потім одночасно двома руками.

«Дзеркальне малювання» Покладіть на стіл чистий аркуш паперу, візьміть по олівця. Малюйте одночасно обома руками дзеркально-симетричні малюнки, літери.

10) Робіть йому масаж

Дотику до шкіри активізують величезна кількість нервових закінчень — посередників між шкірою і мозком — і сприяють виділенню «гормону щастя», необхідного для успішного навчання, тому не шкодуйте часу на масаж. Пишіть на спинці дитини букви і малюйте геометричні фігури, а дитина нехай відгадує, потім помінятися ролями. Навчіть малюка найпростішим прийомам самомасажу: розтерти і розім’яти три рази зверху вниз вушка, покриття кінчик носика вправо і вліво, пощипати і погладити шийку ззаду, поплескати — потопати … Спочатку масажуйте самі, потім руками самої дитини, поклавши свої руки зверху, потім нехай дитина пробує робити самостійно.

11) Вивчайте стародавні способи концентрації і розслаблення

Опануйте прості прийоми дихальної гімнастики, йогівські пози (особливо дітям подобаються асани, що зображують тварин), складайте пальчики в мудрі, грайте в «сходи Якоба» і «Шива їде на бику». Ці методи надзвичайно ефективні, до того ж це дуже весело.

12) Переконайтеся, що він висипається

Діти дошкільного віку, які сплять не менше 11 годин на добу, показують кращі результати в тестах за рівнем інтелекту. Не поспішайте скасовувати денний сон. На другій стадії сну проходить очищення короткочасної пам’яті і підготовка до сприйняття нової інформації, і діти, що відпочивають вдень, розвиваються краще своїх однолітків, які не сплять з ранку до вечора.

13) Грайте в хованки

Починаючи з простого «ку-ку» і до пошуку скарбів з картою і компасом — кожна гра в хованки сприяє формуванню сотень нових асоціацій і закріпленню старих, ускладнюючи систему мозкових зв’язків, яка буде зберігатися протягом усього життя дитини.

14) Слухайте музику

Це розвиває наочно-образне мислення — здатність аналізувати образ, а потім синтезувати його. Таке мислення лежить в основі більшості точних наук. Кращим композитором для дітей як і раніше вважається Моцарт. Американські дослідники використовували сканування мозку за допомогою магнітного резонансу (MRI), щоб отримати картину активності тих ділянок мозку, які реагують на слухання музики. Як і очікувалося, всі види музики активізували ту ділянку кори мозку (центр слуху), який сприймає коливання повітря, викликані звуковими хвилями, і іноді порушували частини мозку, пов’язані з емоціями. Але тільки музика Моцарта активізувала всі ділянки кори головного мозку, в тому числі і ті, які беруть участь в моторної координації, зір і вищих процесах свідомості і можуть грати роль в просторовому мисленні.

Мозковий штурм
15) Найчастіше обіймайте його

Здатність дитини до навчання безпосередньо пов’язана з тим, як часто його обіймають. Дослідження канадських учених показало, що тепло материнського тіла включає дуже важливі функції мозку дитини. Тому у ласкавих і ніжних матерів діти вчаться краще. Обійми також активізують вироблення гормону окситоцину, який має широкий спектр дії, у тому числі здатність стимулювати дитину до навчання. Більш того, сканування мозку показали, що окситоцин також має безпосередній вплив на ту частину мозку, яка відповідає за обробку і прийняття рішень.

16) Нехай він грає в комп’ютерні ігри

Вибирайте для дітей ігри, що розвивають стратегічне мислення і навички планування. Недавнє дослідження, проведене в університеті Рочестера, показало, що ті учасники дослідження, які грали у відеоігри, розпізнавали візуальні сигнали набагато швидше, ніж їх неграючі однолітки. Більш того, комп’ютерні ігри, в яких беруть участь і руки, і очі, покращують координацію, допомагаючи дітям швидше зрозуміти, що навколо них відбувається, і швидше на це відреагувати. Наша ж з вами завдання — поставити таймер і відреагувати на сигнал, що повідомляє, що 20 хвилин, відведені на комп’ютер, минули і пора йти гуляти.

17) Читайте йому кожен день

Якщо ви читаєте своїм дітям з самого раннього віку, то можете їм допомогти значно випередити своїх однокласників в читанні, коли вони підуть в школу. Читання активно розвиває розумові здібності дітей, формує важливі нейронні зв’язки, які закріплюються в результаті регулярності дії. Регулярність в цій справі дуже важлива, так як при читанні «від випадку до випадку» подібних стійких зв’язків мозок не формує.

18) Вчіть напам’ять вірші, і не тільки

Запропонуйте дитині запам’ятати код на домофон, ваш і татів номера телефонів, точний бабусин адреса, фразу «Як справи?» На всіх відомих вам мовами … Тренування короткочасної пам’яті, на думку вчених, здатна, як важіль, підняти весь інтелект. Обов’язково грайте всією сім’єю в «меморі».

19) Спонукайте його копіювати ваші дії

Це хороший спосіб розвинути увагу, спостережливість і уяву. Копіюйте самі дії малюка (наприклад, поєднуючи ходьбу і повзання) і описувати те, що робите. Наступний етап гри — зображення тварин, птахів, дерев і навіть предметів. Цю методику активно використовують нейропсихології.

20) Чи не квапте

Розвиненість інтелекту обумовлена ​​не кількістю клітин головного мозку, а кількістю зв’язків між ними. Ці зв’язки виникають і закріплюються, коли людина вирішує різні завдання самостійно і в своєму темпі. Тому важливо, щоб батьки не обмежували пізнавальну активність дитини і не поспішали надавати готові рішення.

21) Розвивайте всі сенсорні системи

Звертайте увагу малюка на інформацію, що надходить по різних каналах сприйняття. В результаті між відповідними центрами в мозку будуть інтенсивно формуватися нервові зв’язки, координуватися робота різних відділів мозку. Більшості дітей подобається грати в «піжмурки», визначати на дотик, що заховано в мішечку, що гримить в бульбашці з темного скла і чим пахне з коробочки. Чи не проганяйте дитини з кухні — кращого місця в будинку для розвитку всіх органів почуттів не знайти. Пробуйте різні продукти і їх поєднання, а якщо в якийсь момент вам не потрібна «допомога», нехай малюк сяде і замалюйте свої смакові, тактильні, слухові і нюхові враження.

22) Творіть разом

Складайте казки, пісні і музику, ставте спектаклі, знімайте кіно і розписуйте посуд. Візьміть приклад з вальдорфських педагогів і відмовтеся на час від покупки нових іграшок. Спільне виготовлення лука і стріл, мильних бульбашок, ляльок і музичних інструментів не тільки подарують малюкові радість творчості, а й познайомить зі світом науки, пробудить інтерес до навколишнього світу, зміцнить вашу взаємну прихильність. Мозок дитини має унікальну здатність отримувати користь з любові і навчання, особливо в перші роки життя.

Читати на цю тему:

  • Як добре вміти читати!
  • Чи не квапте розвиток
  • Звідки беруться труднощі в навчанні?

Основні проблеми Тернопільщини охопив мозковий штурм #ВКЛЮЧАЙСЯ


Поділіться з друзями:

Добавить комментарий