Вуздечка у дитини

Вуздечка у дитини: де ж вона?

Не бійтеся бути відвертими під час прийому у цих фахівців. Говоріть про те, що мова малюка затримується з незрозумілих причин, а рот постійно напіввідкритий і ви припускаєте, що причина всього цього — не зовсім правильне будова вуздечок.

Ось тут можна вразити фахівців знанням питання, сказавши, що в роті цих вуздечок цілих три і дві з них прикріплені до губ.

Якщо лікар вам попадеться хороший, він постарається не налякати дитину і почне огляд зі слів: «Цікаво, що ховається в цьому красивому маленькому ротику?» Промовляючи це, фахівець обережно відтягне і підніме до носа верхню губу дитини. Вуздечка у дитини знаходиться у верхньої губи. За формою вона нагадує трикутник. Дві її боку (катети) прикріплені. Одна — до внутрішньої поверхні губи з боку ротової порожнини, а друга — до ясен над верхніми різцями, якраз між двома центральними. До слова сказати, від того, як ця друга сторона з’єднується з яснами, багато в чому залежить чарівність посмішки.

У нормі нижній край з’єднання вуздечки з яснами розташовується на кілька міліметрів вище підстави ясенного сосочка. Якщо ж кріплення розташоване низько, майже на стику різців, виникають проблеми. Вони ще більше поглиблюються, якщо тканина вуздечки щільна, а сама вона — коротка. При огляді видно, що «гребінь» вуздечки немов вплітається в ясенний сосочок на стику верхніх різців? Така вуздечка у дитини значно обмежує рухливість верхньої губи, вона виглядає підійнятою, верхні зуби оголюються, губи не можуть зімкнутися, і личко дитини набуває «біляче» вираз. Але цим проблеми не обмежуються. Коротка і щільна вуздечка верхньої губи призводить до виникнення щілини між передніми різцями. Малюк починає шепелявити через так званого переднього відкритого прикусу, у дитини довго не з’являються губні звуки «п», «б», «м».

З віком, у міру прорізування молочних зубів, щілину між передніми різцями збільшується. Після заміни зубів на постійні дефект цей, як правило, залишається. За старих часів володаря подібного прогал між зубами називали щербатих і звинувачували в балакучості.

Вуздечка у дитини: головне — не поспішати

Сучасних батьків хвилює не стільки балакучість сина, скільки косметичний дефект зубного ряду. Тому до хірурга-стоматолога вони звертаються з одним проханням — надсечь вуздечку у дитини. Мами і тата вважають, що і міжзубна щілину після цього закриється.

Однак дитині до п’яти років (в стадії молочних різців) операція по розтину вуздечки верхньої губи взагалі не проводиться! Треба чекати, коли прорізуються постійні верхні передні зуби. Але і тоді спочатку доцільно зробити знімок верхньої щелепи, щоб переконатися в правильному розташуванні зачатків інших постійних зубів. Потім лікар-ортодонт вирішить питання про операцію. Якщо хірургічне втручання необхідне, даються направлення на клінічний аналіз крові з гемосіндромом і на клінічний аналіз сечі.

Операція показана, якщо кріплення вуздечки верхньої губи розташоване низько. Але якщо поквапитися і надсечь вуздечку у дитини в ранньому віці (в стадії молочних зубів), це призведе до ще більших проблем: постійні верхні зуби, з’явившись на світ, почнуть наповзає один на одного, рости криво і навскіс. Крім того, якщо операція на верхній вуздечці проведена передчасно, верхня щелепна дуга може сформуватися маленькою, вузькою, що призведе до прогенії. Так називається дефект прикусу, коли нижня щелепа висунута вперед, а верхня мала і недорозвинена, при змиканні щелеп нижні зуби перекривають верхні. В цьому випадку у дитини виникнуть проблеми з вимовою основних приголосних звуків: свистячих, шиплячих, Сонора.

Звичайно, в кожному конкретному випадку є маса аргументів «за» і «проти» операції. Відповідальність за наслідки лежить повністю на хірурга-стоматолога, який проводив операцію, а побічно — на батьках. Тому що останнє слово у вирішенні будь-яких питань, пов’язаних з дитиною, все ж залишається за ними.

Вуздечка у дитини: спіткнувся, впав — розрив!

Діти дуже часто травмують верхню губу, а разом з нею і вуздечку, чому відбувається її розрив. У цьому випадку необхідно негайно звернутися до стоматолога. Він і рану обробить, а якщо треба — шви накладе. Можливо, знадобиться і рентген: при сильному ударі травмуються зачатки постійних зубів. Допомога лікаря потрібна і тому, що при загоєнні рани без хірургічної обробки краю вуздечки у дитини можуть зростися асиметрично, утворюється грубий рубець, що обмежує рухливість верхньої губи. Здогадуєтеся, до чого це може привести? Звичайно ж, до дефектного проголошенню звуків.

Після подібної травми необхідно виконувати з дитиною вправи для верхньої губи. Вони розвинуть рухливість цього артикуляції органу і трохи розтягнутий саму вуздечку.

Рана затягнулася? Тоді можна брати верхню губу двома чистими пальцями за середину і кілька разів м’яко розгойдувати її з боку в бік! Сумніваєтеся в собі? Довірте цю справу логопеда в поліклініці. Він же покаже і інші вправи, які вам належить закріпити в домашніх умовах.

  • «Хоботок». Міцно стискаємо зуби, а губи витягуємо подалі. У дитини це не виходить? Потримайте цукерку перед його губками. Тоді вони напевно витягнуться по максимуму! Утримувати це положення потрібно не менше 10 секунд. Дана вправа добре чергувати з наступним.
  • «Заборчик». Губи розтягуємо в усмішці на рахунок «раз-два». Тоді дія придбає динамізм.
  • «Бутончики». Зуби стискаємо, губи витягуємо і складаємо у вигляді бутончика. Утримуємо це положення на рахунок «раз-два» не менше 10 секунд. Вправа схоже на «Хоботок», але губи більш стислі.
  • «Гребінець». Дитина рухає нижньою щелепою вперед-назад, як би «причісує» верхню губку нижніми різцями (не менше 10 рухів). Вправа виконується динамічно.
  • «Воронка». Губи витягуємо у вигляді невеличкої вирви. Потім вони втягуються в рот і як би «загортаються» за зуби. Чергуючи ці положення губ повільно, на рахунок «раз-два» до 5 разів і більше. Коли губи витягнуті вперед, зуби стиснуті! При втягуванні губ зуби розмикаються. Важливо все робити дуже чітко.

Вуздечка у дитини: вуздечка нижньої губи

Ми говорили про вуздечці верхньої губи, а що ж нижня? У нормі ця вуздечка у дитини — ледь помітна плівка в глибокій западині між яснами і губою (з внутрішньої сторони). Вона розташована на рівні ясенного сосочка центральних нижніх зубів, але до самого сосочки НЕ прикріплюється.

Ви бачите щось масивне і щільне, прикріплене з одного боку мало не до червоній облямівці губ, а з іншого — до десневому сосочку центральних нижніх зубів? Нічого страшного в цьому немає! Просто така вуздечка у дитини тримає «на прив’язі» нижню губку дитини. Ось і каже він неохоче, та й звуки виходять ні правильними. А ще такий малюк не може капризно відкопилив нижню губку: «надути губки».
Вуздечку нижньої губи можна підрізати починаючи з трьох років. Підготовка до операції та ж, що вже було описано. А ось вправи для нижньої губи дещо інші. Їх роблять незалежно від того, була операція на вуздечці дитини чи ні. Мета вправ — збільшити рухливість нижньої губи, поліпшити артикуляцію звуків.

Як розпізнати і коли підрізати коротку вуздечку у дитини ...
  • «Пелюсток». Нижню губу максимально вивертаємо назовні. Утримуємо її в цьому положенні не менше 5 секунд.
  • «Хованки». Верхню губу накриваємо нижньою губою.
  • «Ниточка». Стискаємо, «ховаємо» обидві губи, злегка закусивши їх зубками.
  • «Літаври». Поплескувати губами, заплющуючи їх і видаючи характерний звук. При цьому активно працює нижня щелепа.
  • «Люлька». Запропонуйте дитині посувати нижньою губою з боку в бік. Не виходить? Візьміть губу двома чистими пальцями і покажіть, як це робиться.

А тепер — масаж, який під силу виконати і вам, і дитині. Чистий вказівний палець кладемо під нижню губу горизонтально і швидко здійснює коливальні рухи вгору-вниз, приводячи в рух нижню губу, вона смішно шльопає по верхній. Дітям це дуже подобається!

Всі заняття намагайтеся проводити у вигляді гри, сидячи з малюком перед дзеркалом. Спочатку розучите одна вправа, потім інше і регулярно їх повторюйте. Займайтеся щодня по 10-15 хвилин.

Крім перерахованих вправ при проблемах з вуздечкою у дитини дуже корисно будувати всілякі гримаси з активною участю губ. Які? Ви вільні проявити в цій справі власну фантазію!

додаткова інформація

Ви цікавитеся причинами, за якими у вашого малюка все ще не виходять деякі звуки? Читайте нашу статтю "порушення мови" і знайдете відповіді на всі найпоширеніші питання.

Текст: Олена Германівна Карельська, вчитель-логопед вищої категорії

Коротка вуздечка мови у дитини: коли потрібно підрізати у ...

Температура у ребенка — Все буде добре — Выпуск 151 — 20.03.2013 — Все будет хорошо


Вам буде цікаво:

Поділіться з друзями:

Добавить комментарий