Перший клас

Щороку психологи відмовляють сотні, якщо не тисячі мам від рішення відправляти в шкільне плавання малюка, якому до вересня ледь-ледь виповниться шість років.

Гра важливіше навчання

Починати вчитися рано — не вредно. Питання лише в тому, як вчитися. Центри раннього розвитку вибудовують програму з урахуванням всіх вікових особливостей дошкільнят.

А ось програма загальноосвітньої школи — зовсім інша.
Людина так влаштована, що на різних стадіях розвитку він пізнає світ по-різному. Згадайте свого малюка в рік-півтора. Кроха, відчувши грунт під ногами, кинувся досліджувати квартиру і пробувати на зуб все, що погано (та й добре теж) лежить. Шестирічка, звичайно, тапочки облизує. Він грає. Натхненно і самовіддано. Це його провідний вид діяльності, так само, як для семирічного — навчання. До слова, багато батьків скаржаться, що до 13-14 років діти різко знижують успішність. Нічого дивного з точки зору психології тут немає. Ведучий вид діяльності підлітка — спілкування. Але тут вже доводиться брати себе в руки і відриватися від компанії друзів заради алгебри і фізики. У 13 років проявити волю вже можна. А ось шестирічній дитині в принципі не під силу відсунути іграшки подалі і твердо сказати: «Мама, мені пора займатися! Дайка, будь ласка, прописи! «Хоча, звичайно, про це мріють всі батьки.

Велика різниця

Коли психологи говорять, що дитина готова до школи, вони мають на увазі три аспекти: інтелектуальну зрілість, емоційну і соціальну. Батьки ж зазвичай звертають увагу лише на вміння читати і писати — то, що є одним з безлічі проявів інтелектуальної зрілості. Причому далеко не найважливішим.
Різниця між шестирічки і семирічки досить помітна. Це для нас що 30 років, що 35 — байдуже, а в дитинстві один рік може означати дуже багато.
Перше, і, мабуть, головна відмінність малюків в шість років — мимовільність їх поведінки. Дитині важко зосереджувати свою увагу на одному об’єкті.
— Він такий неуважний! — Скаржаться мами, — Постійно відволікається!
А юний учень, в общем-то, не винен. Він не може не відволікатися. Чи не освоїв ще навички довільної поведінки! Йому потрібно спочатку побігати, потім пострибати … 45 хвилин уроку для нього — мука.

Прийом до першого класу | МОУ СЗШ №8

Друга відмінність в тому, що тільки до шести з половиною років у людини формується одне з основних психологічних якостей, яке фахівці називають константністю сприйняття. Суть його в тому, що зі зміною об’єкта ми не змінюємо змісту.
Складно? Зараз буде простий приклад. Уявіть, що ви розкладає перед дитиною два «заборчика» з паличок. І в першому, і в другому паличок однакову кількість. Малюк це бачить і повністю погоджується: так, і тут вісім паличок, і тут теж. А тепер ви зрушуєте в верхньому парканчику палички ближче один до одного, так, що він тепер займає менше місця. Питаєте малюка: «Де тепер паличок більше?» Семирічна дитина потисне плечима: «Як було всюди вісім, так і залишилося вісім». Шестирічка в 80% випадків почне стверджувати, що в більш щільному парканчику паличок менше. Ви його запитайте: «Я прибирала звідси палички?» — «Ні». «Я додавала в інший палички?» — «Ні. Але ось тут паличок менше «. А це означатиме, що константність сприйняття у крихти ще не сформована. І що він зі своїм умінням рахувати до сотні, але невмінням зрозуміти, що кілограм пуху важить стільки ж, скільки кілограм заліза, буде робити в школі — незрозуміло.
Третя проблема, яка виникають у маленьких першокласників — труднощі в абстрагуванні. Задайте ШЕСТИРІЧЦІ завдання: «Мама з сином пішли збирати гриби. Мама знайшла три підберезники, а син — два підосичники. Скільки всього мама і син зібрали грибів? «Кмітливий малюк розповість, як здорово гуляти по лісі, згадає, як минулої осені сам знайшов білий … Все це чудово. Але семирічна дитина в такому випадку просто скаже: «Три плюс два дорівнює п’ять». Він буде вирішувати цю задачу як навчальну. А шестирічний — поки немає.

Другий раз в перший клас

Словом, якщо вже дуже хочеться віддати шестирічне дитя «в учні» (кожен випадок індивідуальний, бувають, що діти в шість років демонструють повну готовність до навчання), проконсультуйтеся зі шкільним психологом, чи варто.
Будь-який фахівець розповість масу випадків, коли «почали вчитися в шість років і не вийшло». Іноді молодші стають головними задираками в класі. Іноді перетворюються в тихих трієчників. Іноді у них вранці починає боліти голова. Вони не симулюють, щоб прогуляти школу. Просто їх організм семафорить амбітної мамі: «Дай перепочинок!»
Часом і справді доводиться давати перепочинок — забирати дитину зі школи, віддавати назад в дитсадок, через рік — «перший раз в перший клас, дубль два». А тепер уявіть, з яким обличчям малюк повернеться в садок ( «Не впорався …») і з яким піде у вересні на шкільну лінійку ( «Знову це мука!»).

Приклади з життя

— Я повела Катю в перший клас, коли їй було трохи більше шести років, — розповідає Ірина, — мені здавалося, дочка легко впорається зі шкільною програмою. Катя добре читала, рахувала, писала, та й в школу дуже хотіла. Але з найперших тижнів щось не заладилося. Начебто дочка розуміє пояснення вчителя, виконує всі його вимоги, але звертає увагу на якусь дурницю. Ось, наприклад, сідає будинку за уроки. Якщо я поруч і постійно нагадую: «Катя, пиши!», «Катя, пиши!» — Вона пише. Якщо відлучуся ненадовго, дивиться у вікно або малює принцес на шпалерах. Розумієте, вона, навіть коли маленька була, ніколи на шпалерах не малювала, вона знає, що це робити не можна, але малює. Мене це непокоїть. Зараз дочка вже в другому класі, але поки ніяких поліпшень.
— Це було моєю серйозною помилкою, — зізнається Олена, мама третьокласника Віталіка, — я віддала Віталька в школу рівно в 6 років. У мені заграла батьківська гордість: у подруги син в шість років пішов, а мій що, гірші? Віталік вмів читати і писати. Тільки ось посидючості у сина не було ніякої. Міг посеред уроку встати і вийти з класу. Бився з однокласниками і відмовлявся робити уроки. Я бачила: синові дуже важко. У середині другої чверті забрала його документи зі школи і повернула в садок. Психолог підтвердила: Віталік просто був не готовий до шкільних навантажень. На наступний рік йшли в школу з побоюванням, але на щастя все обійшлося, вчитися стало набагато легше.

У перший клас з & quot; МОТОР СІЧ & quot ;! »

1 Вересня (Перший раз у перший клас )


Вам буде цікаво:

Поділіться з друзями:

Добавить комментарий