Пам’ять дитини

Пам’ять дитини: малюк до 3 років все забуває, тому може навіть забути маму, якщо розлучитися з ним надовго. Є думка, що діти, які втратили батьків до 3 років, швидко забувають їх.

Чи може таке бути? Малюки дійсно все забувають або у них включається захисний механізм — «блокування» негативних моментів?

Пам’ять дитини вибіркова і емоційно забарвлена. Тому навряд чи малюк забуде вас за 1-2 місяці, адже мама — це найперший емоційний стимул крихти. Так, буває так, що діти як би ображаються на маму і після приїзду якийсь час не хочуть до неї підходити. Але така поведінка, швидше за все, продиктовано не забудькуватістю, а іншими мотивами.

Причини дитячої поведінки. Можна припустити, що в даному випадку є реакція на переривання контакту з матір’ю. У цій психологічної ситуації виділяють 3 фази: протест, відчай, відчуження. Малюк сприймає розлуку як небезпека, загрозу життю, і це викликає у нього страх. Якщо розставання з мамою затягується, то малюк може реагувати апатією, це свого роду гальмування психічних процесів через пережиту емоційної травми. У дітей в таких ситуаціях виробляється психологічний захист — заперечення. Згодом це може переноситися і в доросле життя, коли людина заперечує викликають тривогу обставини, заглушає внутрішні імпульси, не визнає риси характеру, які при цьому очевидні для навколишніх. Такі риси закладаються до 1,5 років.

Рада батькам при розлуці. Компенсуйте розставання підвищеної турботою, увагою при зустрічі, акцент — на обіймах і тілесному контакті. Після приїзду візьміть малюка на руки і качайте, як якщо б він лежав у вас в животику і гойдався в навколоплідних водах. Навіть для дорослих людей застосовують це психотерапевтичний вправу, яке імітує материнську утробу і стан безтурботного спокою. Ви побачите, що через якийсь час стрес піде, у дитини нормалізується психологічний стан, а ваш емоційний контакт з малюком буде відновлений.

Пам’ять дитини: люди зазвичай не пам’ятають свого дитинства до 3-4 (а іноді і до 5) років

Є кілька версій про втрату дитячих спогадів.

Спогади дитинства смутні і фрагментарні через недосконалість нервової системи. У діток нервові волокна ще не покриті спеціальною оболонкою, що робить переходи імпульсів від клітини до клітини більш точними, цілеспрямованими і швидкими. Самі нервові клітини мають ще мало рефлекторних зв’язків, завдяки яким формується пам’ять дитини. Повністю завершується формування нервової системи до 7 років.

Ще одна теорія подарована нам З. Фрейдом, вона повністю психологічна. Фрейд пов’язував дитячу амнезію з витісненням вражень сексуального та агресивного характеру зі свідомості дитини. Така амнезія відноситься лише до періоду сексуального становлення у віці 2-4 років.

Також є версія, що дитячі спогади настільки нечисленні через безособистісного сприйняття дійсності. Тобто дитина просто спостерігає навколишні його події, не зв’язуючи їх зі своєю особистістю, не аналізуючи і не оцінюючи, і тому запам’ятовуються саме ті епізоди, які емоційно зачіпають малюка або приносять йому новий досвід.

Пам’ять дитини формується до школи, і до цього віку спеціально тренувати її не потрібно

Пам’ять дитини починає «працювати» вже з 3 місяців і поступово «напрацьовується». Її потрібно тренувати з народження через гру, через емоційно забарвлені образи, деталі, за допомогою розвитку дрібної моторики. Особливу увагу слід приділити розвитку уваги. Осмислене запам’ятовування з’являється у дітлахів приблизно в 4-5 років. У 5-7 років починає працювати довільна пам’ять дитини: коли малюк вже може спеціально запам’ятати, а потім згадати потрібну інформацію, якщо ставить собі таку мету.

До 3 років діти зазвичай не можуть утримати в пам’яті щось поза конкретних дій, тому в цей час з ними краще грати в сюжетні ігри, наприклад в «магазин», і в процесі пропонувати запам’ятовувати покупки, просити принести поспіль кілька речей. Так дітки навчаться будувати і запам’ятовувати логічні ланцюжки. Є і спеціальні ігри та вправи для тренування пам’яті.

Запам’ятовуємо тварин. Ця весела гра дозволить вам розкрити свої акторські таланти і від душі посміятися. Покажіть, як ходить ведмедик: «Мишка клишоногий (зображуємо, як йде ведмідь) по лісі йде, шишки збирає, пісеньки співає», як літають гуси: «Гуси-гуси — га-га-га, полетіли на луки (зображуємо, як летять гуси), пощипали травичку (присідаємо, щипати руками «травку»), стрибнули в канавку (підстрибуємо) «. Потім запропонуйте і малюкові показати, як же ходить ведмедик.

Згадай, де лежало. Для самих маленьких підійде така гра — розкладіть іграшки з різних коробок. Машинки — в одну, конструктор — в іншу, тварин — в третю. Потім виймайте з кожної коробки по одному предмету і розкладайте їх на столі. Запитайте: «У якій коробці лежав цей предмет? Поклади його назад «. Нехай малюк згадає потрібну коробочку.

Для дітлахів постарше ускладніть завдання. Розкладіть на столі кілька різних предметів, нехай малюк дивиться на них протягом 3-5 секунд. Потім попросіть дитину вийти з кімнати, поміняйте речі місцями, а один предмет приберіть. Завдання маляти — згадати і назвати предмет, якого не вистачає.

Вірші. Коли читаєте дитячі вірші, робіть в кінці рядків (на римі) паузу, спонукаючи дитину самостійно закінчити фразу. Так виникає діалог у віршах і добре розвивається пам’ять дитини — малюк вчиться запам’ятовувати рими.

Домашній театр. Програвайте з дітками відомі казки, наприклад «Колобок», «Ріпка», «Три ведмеді» і т.д. Поступово карапуз запам’ятає всіх персонажів і їхні репліки.

Пальчикові ігри. Дуже корисні для розвитку пам’яті. Це можуть бути і пересипання круп, і мозаїка, і дитячий пальчиковий ляльковий театр — аби малюкові подобалося (тільки не залишайте дитину одну з дрібними деталями, будьте поруч з крихіткою, щоб він не потягнув їх в рот).

Розвиток пам'яті у дітей

Пам’ять дитини краще, ніж у дорослих

Пам’ять у дітей і дорослих різна. Малюки легше запам’ятовують, але швидше забувають. Так що будь-яке порівняння некоректно. Пам’ять дитини носить мимовільний, ненавмисний, виборчий характер і тісно пов’язана з відчуттями і сприйняттям. Тому дітлахи легше запам’ятовують щось наочне, яскраве, цікаве.
Малюки краще запам’ятовують за допомогою тактильних відчуттів, коли можуть помацати, пограти з предметами. Дітки іноді плутають образи пам’яті з образами уяви: так виникає ненавмисним брехня. Найбільш розвинена рухова, образна, емоційна пам’ять дитини, слабкіше — словесна: малюк краще запам’ятовує предмети і картинки, емоційні розповіді і опису.
Дошкільнята швидко запам’ятовують віршики, лічилки, смішні скоромовки на основі «асоціацій», але при переказі малюком знайомих казок та оповідань включається логічне мислення. Тому так важливо частіше читати разом зі своїм малюком.

Що може загальмувати або послабити розвиток пам’яті дитини і його уваги?

Надмірне захоплення мультфільмами і комп’ютерними іграми. Справа в тому, що часте миготіння картинок на екрані телевізора або комп’ютера негативно діє на нервову систему малюка, в результаті увага стає розсіяним і пам’ять дитини слабшає. Бажано обмежувати подібне проведення часу дітей, щоб в майбутньому у них не виникло непотрібних залежностей і проблем з навчанням.

Текст: Юлія Лебедєва, консультант — Світлана Гаріпова, лікар-психіатр, лікар-психотерапевт, виконавчий директор Башкирського відділення Російської психотерапевтичної асоціації, керівник Центру клінічної психотерапії і психології р Уфи

Кращі вправи для тренування пам'яті у дітей | Жіночий клуб

Ця трагедія залишить слід в пам'яті дітей — Кулеба


Вам буде цікаво:

Поділіться з друзями:

Добавить комментарий