Чому дитина обманює?

1. Погляньте на ситуацію очима дитини. Те, що можна побачити обманом, може виявитися ненавмисним спотворенням істини. Найчастіше за брехню дорослі приймають такі речі.

Дитина обманює: фантазування

Малюк простягає мамі гумову іграшку з проханням: «Пожалій ведмедика: він коліно забій», і мама посміхається.

Через п’ять хвилин малюк, хихикаючи, лізе на коліна до бабусі: «Пожалій: я впав». А бабуся вважає, що дитина обманює і сердиться: «Знову складаєш?» Фантазування — одне з улюблених занять дошкільника. Воно допомагає йому грати, вчитися жартувати і ставити цілі.

Дитина обманює: упередженість

«Мама, Ваня мене ображає!» — Волає молодший брат. Нерідко малюк дійсно вірить, що його ображають, закриваючи очі на власні пустощі. Адже здатність подивитися на себе з боку, побачити ситуацію очима іншої людини формується тільки до 5 років. Хоча часто навіть дорослі люди, розповідаючи про конфлікти з кимось, схильні бачити себе постраждалою стороною.

Дитина обманює: помилки сприйняття

«Мама, у мене під ліжком восьминіг, — скаржиться дочка, — можна, я буду спати з вами?» Дитина на відміну від дорослого не знає, що Баби-яги не буває і гігантський восьминіг ніяк не може опинитися під його ліжком. Тому малюк схильний вірити помилок свого сприйняття. Йому легко прийняти щось просте (скрип ковзнула по підлозі тінь з вулиці) за героя свого кошмару. Про те, чого бояться діти, ви дізнаєтеся в нашій статті "дитячі страхи".

Дитина обманює: помилки мислення

«Синку, це ти розбив вазу?» — Запитують батьки п’ятирічного хлопчика. «Я не розбивав, — не надто впевнено виправдовується син. — Вона сама впала «. Якщо поглянути на ситуацію очима дитини, стає ясно, чому він не відчуває себе винним. Малюк просто бігав, стрибав, махав руками, а раптом: «Бах! Бам! Дзинь! «Побачити в собі причину того, що сталося, розібрати ланцюжок подій складно і для дорослого, а дитині без життєвого досвіду важче у стократ.

Дитина обманює: психосоматичні прояви

Мама чотирирічної дівчинки скаржиться: «Нещодавно почала водити дочку в розвиваючий центр. Перед заняттями вона каже, що болить живіт. Однак варто було пообіцяти їй, що ми нікуди не підемо, як вже через п’ять хвилин дочка бадьоро носилася по кімнаті «. Не варто забувати, що чутливі малюки досить часто, відчуваючи тривогу або страх, здатні відчути головний біль або біль в животі. А дехто з крихіток, сильно хвилюючись, кожні дві хвилини вмощується на горщик.

Нерідко схожі симптоми соматичної реакції на стрес виявляються і у кого-то з батьків. Наприклад, мама, збираючись на вокзал або в аеропорт, може бігати в туалет кожні п’ять хвилин. А тато перед співбесідою або походом до стоматолога скаржиться на біль в животі. Коли стрес зникає, може швидко відступити і фізичний біль.

Дитина обманює: нездатність тримати обіцянки

«Мама, включи ще мультики!» — Зі сльозами на очах просить трирічний син, коли чергова серія «Смішариків» закінчилася. «Добре! — Погоджується мама. — Включу ще одну, але пообіцяй, що, коли вона закінчиться, ти не будеш плакати «. Син радісно киває. Однак, коли час доходить до фінальних титрів програми, хлопчик вибухає риданнями і повертається до вмовлянь. Мама вважає, що дитина обманює і сердиться. Пам’ятайте: для того щоб реалізувати обіцяне дію, потрібно вміти управляти собою. А малюк до 6-7 років не дуже володіє власною поведінкою.

Дитина обманює: навіювання

Діти часто демонструють ефект нав’язаних спогадів. Якщо їм кілька разів розповісти якусь історію про них, вони легко приймають її за реально відбулася.

Приїхала в гості бабуся жартівливо розпитує трирічного онука:

— Мама сувора у тебе? Мабуть, в кут ставить, так? І ременем лупить?

Хлопчик радісно киває, хоча в родині ніколи не вдавалися до подібних покарань. Навідні запитання здатні підштовхнути до певних відповідей. Такі питання не дарма заборонені в суді, оскільки надають вселяє вплив і на дорослих.

2. Не драматизуйте. Батьки зазвичай перебільшують обсяг дитячої брехні. Всі ми схильні запам’ятовувати переважно яскраві події. Так, якщо дитина за день 99 раз скаже правду і лише один раз збреше, запам’ятається саме брехня. Епізодично до обману вдаюся

3. Уникайте провокацій. Нерідко оточення малюка саме змушує його і дитина обманює.

Чому дитина обманює :: Виховання і навчання дитини ...

Дитина обманює: брак батьківської уваги

Якщо мама і тато вічно зайняті, а на дитину звертають увагу тільки, коли він хворий, малюк швидко здогадається симулювати хворобу. Адже дефіцит емоційного контакту з батьками, навіть шестимісячного немовляти занурює в депресію.

Відчуваючи дефіцит любові, малюк може прибріхувати з приводу своїх досягнень в садку або намагатися применшити провину. Іноді він бреше напоказ. І чим більше горячатся через брехню батьки, тим щасливіше виглядає малятко.

Деякі діти забезпечують бажане батьківську увагу, влаштовуючи сповіді і покаяння. Тому, якщо малюк дуже часто став звертатися до вас з фразою: «Я хочу зізнатися: сьогодні я кілька разів вас обдурив», не варто лякатися. Зазвичай це не свідчить про те, що дитина обманює більше норми. Швидше, йому не вистачає похвали і спільних занять з батьками.

Дитина обманює: пошук винуватих

У важких ситуаціях можна шукати рішення, а можна — винних. Другий варіант завжди породжує бажання виправдатися. Чи варто з’ясовувати, хто з’їв призначену для гостей шоколадку, хто розбив вазу? А батьки іноді так чинять. Може, краще разом з малюком пошукати способи вирішення виниклої проблеми?

Дитина обманює: авторитарний стиль виховання

Надлишок заборон і покарань, придушення бажань і переваг малюка викликає тихий бунт на сімейній човні. Якщо він не може відкрито говорити про свої потреби, дитина обманює. Замість того щоб сказати: «Не хочу брокколі», говорить: «Ні апетиту». Вимога абсолютної чесності те саме насильству. Адже і у дорослої людини є думки, почуття і вчинки, які йому хотілося б приховати від близьких. Малюк теж має право на маленькі секрети.

4. Уникайте образливих «ярликів» і прізвиськ

Важливо акцентувати увагу дитини на тих моментах, коли він надходить чесно, а не бреше. Прізвиська «брехунець» і «врушка» заважають цьому, працюють як ефект едипу. Краще нехай малюк думає про себе як про чесну людину, іноді вдаються до обману, ніж як про брехуна, з якого зрідка вдається «вибити» правду. Якщо ви відчуваєте, що дитина не відповість вам чесно на якесь питання, — не ставте його. Особистість формується маленькими кроками, і, чим менше їх буде в сторону брехливості, тим краще.

5. Попереджайте про можливі наслідки обману

Пропонуйте альтернативні способи поведінки. Брехня не прояв порочності, а всього лише невдалий спосіб вирішення проблем. Інтелекту малюка ще складно прогнозувати, до яких неприємних наслідків призведе обман. Допомогти в цьому можуть казки, повчальні розповіді. Вони підкажуть, як досягти мети, не вдаючись до брехні.

6. Проявляйте терпіння.

Згідно з дослідженнями психологів з віком малюки вдаються до обману все рідше. Щоб навчитися справлятися з проблемами без допомоги брехні, маленькій людині потрібен час.

Текст: Олена Трифоненко, психолог

Чому діти брешуть і що робити, якщо дитина обманює ...

ЧОМУ ДІТИ ОБМАНЮЮТЬ?


Вам буде цікаво:

Поділіться з друзями:

Добавить комментарий