У нас сієста!

Денний сон істотно впливає на здоров’я і розвиток малюка. Однак тривалість сну і режим дня повинні коректуватися з урахуванням віку дитини. Так, до 1,5 року малюки сплять 2 рази вдень, а потім варто переходити на один денний сон, щоб створити адекватну формулу витрати і відновлення енергії і сил.

У нас сієста!
Внутрішній годинник

Уві сні ми проводимо третину життя. Тому ставитися до такої тонкої матерії, як сон, потрібно вкрай відповідально і обережно. Ще академіки Вернадський і Павлов, зацікавившись чергуванням фаз активності і відпочинку людського організму, стали проводити серйозні дослідження та експерименти. В результаті виникла ціла наука — хронобіологія, що займається вивченням біоритмів живих істот. Вчені довели, що в разі збою біологічного годинника стійкість людини до негативних факторів навколишнього середовища знижується, імунна система страждає, починаються хвороби і стреси. А для малюків неузгодженість біоритмів, яке носить назву десинхроноза, може обернутися затримкою інтелектуального і фізичного розвитку.

Якщо ви припізнилися з денним сном, не укладайте малюка ближче до вечері. Спокійна гра або читання книги допоможуть йому «перезарядитися». А от увечері покладіть його спати на 30 хвилин раніше.

За даними американських досліджень, немовлята повинні спати від 11 до 15 годин, діти раннього віку — від 11 до 13 годин, дошкільнята — 10-11, а молодші школярі 9-10 годин на добу. Причому на відміну від сну дорослих дитячий сон носить поліфазний (багаторазовий) характер. Відразу після народження немовля спить від 5 до 10 разів на день. У віці 1-1,5 років малюк лягає днем ​​тільки двічі, на 1,5-2 години, а перерви між сном складають 4-5 годин. Після 18 місяців дитині потрібно денний відпочинок один раз в день протягом 2 годин. У цей період дитина може бути активним приблизно 6 годин, після чого необхідне відновлення сил. Розпізнати, що дитина готова до переходу на новий режим, можна за швидкістю засинання. Як правило, якщо малюк не заснув протягом 30-40 хвилин, він готовий витримати ще пару годин без відпочинку. Показником може служити і скорочення тривалості другого денного сну, коли малюк замість звичайних півтори години спить 40-30 хвилин. І тоді можна пробувати укладати дитину після прогулянки та обіду один раз в день.

У нас сієста!
Два або один?

Деякі діти раніше, а інші пізніше готові перейти на один денний сон, тому завжди варто дивитися на самопочуття малюка: якщо дитина активно і бадьоро грає, посміхається, сміється, що не вередує, не рветься до гніву, очевидно, він отримує необхідний відпочинок і висипається. Якщо ж малюк стає млявим, дратівливим, плаксивим, то варто покласти його в ліжечко. У разі, коли малюк довго перевертається, полежте поруч, почитайте казку або заспівайте колискову — і навіть якщо малюк не засне, то відпочине, полежавши в тиші. Коли батьки сумніваються, готовий дитина до переходу на один сон чи ні, можна влаштувати «пробний варіант», на один день зсунувши ранковий сон на дві години пізніше і відмовившись від другого післяобіднього відпочинку. Якщо малюк витримав, не став надмірно збудженою, некерованим і втомленим до кінця дня, значить, він готовий до нового графіка.

Необхідно два денних сну, якщо:

 • малюк віком до 1 року;
 • при укладанні деякий час базікає, метушиться, грає, але в підсумку засинає на годину або трохи більше;
 • вередує, коли не має можливості поспати;
 • стає нервовим, запальним і плаксивим після 3-4 годин неспання;
 • засинає під час їзди в автомобілі, хоча це незвичне час для сну;
 • засинає за вечерею.

Можливий перехід до одного денного сну, якщо:

 • у дитини порушена, грайливий стан за півгодини до того, як ви зазвичай кладете його поспати. В кінцевому рахунку, сон дуже короткочасний або відсутній зовсім;
 • під час поїздки в автомобілі малюк не спить;
 • дитина бадьорий і енергійний в проміжку між першим денним сном і годиною, коли ви його укладаєте на ніч;
 • висипається за один раз і пручається, коли ви збираєтеся укласти його в другій.
У нас сієста!
Запорука успіху

Іноді батьки переживають, що дитина з працею засинає, вимагає, щоб його заколисували, носили на руках. Інші діти не потребують закачуванні, зате не можуть заснути на самоті. Зрозуміло, це стомлює дорослих, формує згубну залежність. Щоб не допустити подібних ситуацій, важливо з раннього віку формувати у крихти правильні звички відходу до сну. Перш за все слід встановити чіткий розпорядок дня, щоб відпочинок, прогулянки, їжа і гри чергувалися в один і той же час.

Малюкам мегаполісів потрібно більше часу на сон: міські шуми, вихлопні гази, активний ритм життя пригнічують розвиток імунну та нервову системи. Міські діти втомлюються сильніше, ніж їх однолітки з тихих селищ, і їм як повітря необхідний додатковий відпочинок.

Перед сном потрібно намагатися уникати активних або стимулюючих уяву занять: гучних ігор, перегляду фільмів, ігор на комп’ютері. З народження важливо правильно організувати ритуал укладання, який повинен повторюватися з разу в раз, щоб дитина спокійно готувався до тимчасового розставання з батьками. Адже для дитини сон — це в деякому роді розлука з рідними, а ніякої малюк не хоче залишати батьків навіть на час, внаслідок чого може висловлювати невдоволення. Пом’якшити процес допоможуть приємні асоціації: колискова, м’яка іграшка, обіймаючи яку, дитина не буде відчувати самотність. Важливо також, щоб малюк засипав самостійно. Укладати дитину в ліжечко слід сонним, але не сплячим — так малюк звикне розслаблятися і засипати без сторонньої допомоги, що стане запорукою здорового, міцного сну і запобіжить потенційні проблеми.

Відпочити від вражень

Уві сні дитячий мозок працює не менш активно, ніж під час неспання, але його діяльність спрямована не на сприйняття, а на обробку і засвоєння отриманої інформації. Чим молодша дитина, тим більше йому потрібно запам’ятати і «переварити» вражень, знань і навичок, тому важливо висипатися.

Деякі мами рано перестають укладати дитину спати вдень, посилаючись на те, що дитина сама відмовляється від відпочинку. Батьки вважають, що малюк буде втомлюватися за день і швидко засипати вночі, проте часто виникає зворотна ситуація: дитина без полуденного відпочинку настільки перевозбуждается до вечора, що не в змозі заснути, і нерідко страждає жахливими сновидіннями, які є відображенням внутрішньої роботи нервової системи. В результаті це може вилитися в нічні страхи, підвищену стомлюваність, гіперактивність і навіть енурез.

Читати на цю тему:

 • Що тобі сниться?
 • «Прокидайся, в дитячий сад пора»
 • Укласти дитину спати не складно!

LA SIESTA Joki Planet


Поділіться з друзями:

Добавить комментарий