Що вміє малюк від року до 4?

Малюк підріс, і забавний лепет змінився «дорослими» розмовами, а боязкі кроки — спритною біганиною. Все це стало можливим завдяки тому, що нервова система дитини поступово розвивалася.

Що вміє малюк від року до 4?

Нервова система найменших схожа на комп’ютер без операційної системи: всі необхідні деталі є, а ось програма, яка запускає роботу машини, ще не налагоджена. У новонародженого малюка вже сформовані всі відділи нервової системи (головний і спинний мозок, периферичні нерви, які проводять імпульси до м’язів і органам і назад), але її структури ще не дозріли, та й зв’язки між ділянками поки не встановлені. Поступово вирішити всі ці важливі завдання нервова система повинна до кінця першого року життя. Наступний етап — налагодження програми. Всі учасники нервової системи вступають в активну роботу, зв’язки між відділами поліпшуються, налагоджується координація рухів, почуття рівноваги, моторика. Результати цих удосконалень помічають все навколо: малюк починає ходити, говорити, стає все більш спритним і вмілим.

ЩО ВМІЄ МАЛЮК?
1 рік

Самостійно ходить, присідає, встає, може забратися на стілець.
Подовгу лепече; вимовляє десяток слів; наслідує звукам; повторює слова за дорослими.
Дізнається предмети на зображенні; показує частини свого тіла.
Збирає пірамідку, відкриває і закриває коробки.

2 роки

Ходить, бігає, може сам піднятися і спуститися зі сходів.
Здатний стримуватися, коли хоче в туалет; користується горщиком.
Каже прості речення; знає близько сотні слів.
Чітко бачить, визначає на око відстань.
Вміє одягатися і роздягатися.
Користується ложкою і гребінцем за призначенням.
Тримає олівець, малює, ліпить.

3 роки

Багато рухається, бігає, стрибає.
Без угаву говорить, задає багато питань; словниковий запас досягає 250-300 слів; в мові з’являється слово «я».
Спілкується з іншими дітьми.
Знає своє ім’я та прізвище; запам’ятовує прості вірші та мелодії; розглядає малюнки в книгах; слухає розповіді по картинках.
Здатний зосередитися на 5-10 хвилин; може ненадовго зайняти себе самостійно.

4 роки

танцює; впевнено координує руху рук і ніг.
Стає більш витривалим, може гуляти довго.
Вільно володіє; використовує складні речення, мова стає більш подібною.

Що вміє малюк від року до 4?
1-2 роки
рухаємося

У дитини дозрівають оболонки нервових волокон, по яких проходять рухові імпульси (цей процес називається миелинизацией). Завдяки цьому малюк може освоювати покладені в його віці навички руху: наприклад, з 9 місяців вчиться стояти, а до року — ходити. У міру того як малюк росте, відділи нервової системи починають працювати все більш злагоджено. Між ними потроху налагоджується зв’язок: це відбувається за рахунок відростків нервових клітин (аксонів і дендритів), які розгалужуються і як мережа охоплюють і з’єднують все більше ділянок кори головного мозку — наприклад, кору і мозочок. В результаті для малюка стають можливі цілеспрямовані, скоординовані рухи, і це відразу ж відбивається на його здібностях. Якщо 4-місячний малюк невпевнено тягне ручки до іграшки і часто промахується, то однорічний може чіпко схопити її однією рукою, а другий при цьому трясти брязкальце.

Зв’язки між клітинами кори головного мозку і мозочка зміцнюються більше — і малюк починає ходити, спочатку погойдуючись, а потім все впевненіше, щоб до 1,5 року освоювати простір не тільки по горизонталі, але і по вертикалі: підніматися на стілець або диван, кататися з гірки. А в 2 роки малюк може не тільки ходити, але й швидко бігати.

У дитини потроху розвивається координація, тобто спільні і, що дуже важливо, злагоджені рухи різних м’язів. Саме це дивна властивість, наприклад, дозволяє нам ходити, зберігаючи рівновагу, і утримувати в руках предмети, які не гублячи їх. А дворічний малюк з його допомогою може вправно зловити кинутий йому м’яч і кинути його мамі.

граємо

З розвитком нервової системи частота дихання і серцебиття малюка сповільнюється.

Забави однорічних малюків прості: дивитися на батьків і наслідувати їх. Кроха з захватом гримить кришкою каструльки, як мама; телефонує, як тато. За цими нехитрими розвагами ховаються стародавні рефлекси нервової системи — ігрові та наслідувальні. Вони властиві не тільки людині, а й тваринам: подивіться, наприклад, на метушню кошенят, які нападають один на одного, як справжні мисливці. Саме в грі і звірята, і студенти засвоюють можливі життєві ситуації. Ближче до 2 років дитячі ігри потроху ускладнюються: у них з’являється свого роду сюжет (наприклад, нагодувати і вкласти спати ляльку), а коло учасників розширюється — крихітка привертає до своїх забав дорослих та інших дітей. Так дитина потроху освоює мистецтво спілкування.

говоримо

У роботі нервової системи малюка настає новий етап: у нього з’являється мова. До року головним засобом спілкування для дитини був плач, а ближче до 12 місяців він починає вимовляти перші осмислені склади і слова: малюк вже добре розуміє, що «ма» — це мама, «ав-ав» — собака, «ж-ж- ж »- машина.

Щоб малюк почав говорити і розуміти звернені до нього слова, у нього повинна сформуватися так звана друга сигнальна система, яка є тільки у людини, — зв’язок між словесними сигналами і сенсом, який за ними стоїть. До року малюки не дуже добре розуміють слова батьків, адже немовлята реагують на більш конкретні сигнали: інтонацію, дотику, відчуття, запахи (фахівці називають все це першою сигнальною системою, яка є і у тварин). Зате тепер, щоб дитина відійшов від гарячої духовки, мамі не потрібно відводити його, досить сказати: «Не можна». До 2 років болтунішкі тараторять без угаву — часто на своїй власній мові. Щоб малюк скоріше переріс «пташине наречие», батькам важливо не переходити на мову малюка, а вимовляти всі слова правильно, заохочуючи дитину слідувати своєму прикладу.

Що вміє малюк від року до 4?
3-4 роки
рухаємося

До цього часу малюк впевнено координує руху рук, ніг і корпусу; добре тримає рівновагу. Тепер дитина може вчитися танцювати, кататися на лижах або ковзанах, займатися гімнастикою.

Малюк більше не дріботить маленькими кроками: довжина його кроку збільшується, а темп ходьби сповільнюється. Кроха стає стрункішою: до 4 років у нього виробляється правильна постава, розпрямляються плечі. Завдяки розвитку нервової системи руху дитини удосконалюються і ускладнюються. У малюків розвиваються дрібні рухи рук — моторика, і малюк вчиться застібати і розстібати гудзики, збирати конструктор і паззл з маленьких деталей, малювати, ліпити. Якщо батьки почнуть розвивати у дитини ці вміння, вони зможуть виховати в ньому здібності до малювання, рукоділля, та й просто гарний почерк, адже все це закладається саме тепер.

Вчимося, граючи.

Розвиток мови неможливо без розвитку м’язів, що беруть участь в утворенні звуків.

Одна з особливостей нервової системи мал.ишей 3-4 років полягає в тому, що процеси збудження в корі головного мозку поширюються легше, ніж процеси гальмування — останні ще недостатньо сформовані. А тому дитина не може довго зосереджуватися на виконанні якогось завдання, його межа — 5-10 хвилин. Все це дуже важливо враховувати батькам, адже саме в цьому віці багато хто починає навчати дітей іноземним мовам, музиці, танцям. Головне правило навчання: не перестарайтеся, інакше ризикуєте не тільки викликати у дитини стійку неприязнь до уроків, а й перевтома.

У 3 роки гра допомагає дитині усвідомити своє «я», відчути себе самостійною особистістю, більше не згуртованою з батьками. Цей етап дуже важливий для розвитку нервової системи і психіки. «Я сам!» — Раз у раз повторює малюк і пробує самостійно одягатися і роздягатися, вмиватися, зачісуватися.

говоримо

Здійснилося: малюк підкорив одну з найважчих вершин в роботі нервової системи — мова. М’язи, які беруть участь в утворенні звуків (губ, язика, піднебіння, гортані, глотки), тепер працюють більш злагоджено, і малюк нарешті долає багато хто не піддаватися раніше звуки. Ближче до 4 років для дитини настає етап питань: він спілкується з іншими людьми, задає незліченні питання, вчиться вибудовувати відносини зі своїми однолітками.

Читати на цю тему:

  • час чомучок
  • Що і як розвивати від року до двох?

Развитие ребенка в 4 месяца


Поділіться з друзями:

Добавить комментарий