Навіщо дитина наслідує дорослим?

Щодня ми телефонуємо, миємо посуд і вмикаємо телевізор. Буденні для нас дії — невичерпне джерело радості для дитини. До того ж вони допомагають йому рости.

Навіщо дитина наслідує дорослим?

З моменту народження відтворення жестів і дій дорослого — одне з улюблених занять малюків. У зовсім маленьких наслідування грає дуже важливу роль: спостерігаючи за особами батьків і відтворюючи їх міміку, малюки вчаться спілкуватися. Копіюючи нас, а пізніше намагаючись повторити видаються нами звуки, малюки втягуються в комунікацію і освоюють мова. Причому діти різної мовної приналежності лебедять по-різному: їх перші звуки вже є спроби наслідування словами дорослих.

Я все можу!

Ледве діти набувають самостійність в русі, як намагаються заволодіти всім, чим ми користуємося. Коли дитина бачить той чи інший предмет в чиїхось руках, у нього виникає почуття, що тіло іншої людини з цим предметом більш «закінчене», ніж його власне. І він хоче заволодіти ним, щоб доповнити себе. Допитливість і наглядові здатності маленької дитини безмежні: завдяки їм він і дорослішає. Звичайно, він повторює наші жести і рухи ніяково, але зате з явним задоволенням і величезним ентузіазмом. Особливо якщо його досягнення викликають у нас сміх: він знову і знову буде намагатися нам наслідувати. Але тут важливо пам’ятати, що маленькі діти 1-1,5 років можуть відчути, сміються чи його батьки від душі або потішаються над ним, що може його поранити.

Чи страждає малюк від того, що діє не так спритно, як ми? Як стверджують фахівці, немає: до 2 років дитині здається, що він може все зробити дуже добре — навіть краще за нас. Деякі речі дітям дійсно вдаються: поспостерігайте за малюком, як не по роках спритно управляється він з пультом від телевізора або відеомагнітофона, коли йому хочеться подивитися улюблений мультфільм.

чоловік і жінка

Копіювання дорослих — це ще і спосіб дізнатися про свою сексуальну приналежність. Цей період починається з 3 років і стає для дитини можливістю побачити себе в майбутньому, ототожнити себе з дорослим того ж статі — дорослої особистістю, якою він стане в подальшому. Дівчатка фарбуються, надягають туфлі на підборах і мамині прикраси. А хлопчики надягають татів краватку, беруть його ноутбук і «йдуть на роботу». Правда, в сучасному світі все не так однозначно — стереотипи змінюються. Діти бачать, як їхні батьки готують вечерю або змінюють дитині підгузник, а мами — працюють на комп’ютері.

Навіщо дитина наслідує дорослим?
По-справжньому і навмисно

Півторарічна дівчинка годує ляльку. І оскільки та рота не розкриває, малятко з кожною новою ложкою вимовляє гучне «ням-ням». Чи розуміє вона, що все це не по-справжньому? Ще немає. Вона вважає, що її лялька насправді поїла. У цьому віці реальне і уявне змішуються, переплітаються. Тільки до 3 років дитина буде здатний відрізняти дійсність від наслідування їй.

Коли наш маленький мислитель навчиться брати до уваги реальність, відрізняти її від гри, перед ним відкриються нові горизонти. Неважливо, що в каструльці нічого немає, дочка пояснює, що варить борщі та дає нам кілька ложок страви. На третьому році життя дитина зрозуміла, що справжня влада в руках у дорослих. Він усвідомлює свою слабкість. Вихід? Єдиним способом володіти хоча б частинкою дивовижною сили є гра. Коли діти грають у дворі в виховательку, вони говорять її фразами, але зверніть увагу: поводяться суворіше, ніж вона. Так вони намагаються оволодіти абсолютною владою, якими, як їм здається, мають дорослі люди.

Таким же чином поступає малюк, якого примушували їсти те, що йому не подобається: він повторює це з лялькою, наказуючи, щоб вона їла. Це спосіб «приручити» проблему і виховати своїх батьків, щоб провадити їх, чого робити не треба!

юний помічник

Копіювання дорослого поведінки — не тільки гра. В кінцевому підсумку наслідування дозволяє нашим дітям по-справжньому допомагати нам, ніж вони страшно пишаються! Можливість накривати на стіл, мити посуд, поливати квіти, годувати хом’яка дає право на новий статус. Це також дозволяє старшим дітям відокремитися від малюків, які не вміють нічого робити

по-справжньому і позбавлені привілейованих прав. Не забувайте демонструвати своє схвалення. І при цьому не забудьте підкреслити його винахідливість і оригінальність. Повторювати за старшими корисно, для того щоб стати дорослим … але це не означає, що слід копіювати інших все життя!

Крок за кроком

У перші тижні життя малюк копіює вираз обличчя мами і її посмішку. Це його спосіб спілкування.

  • Починаючи з 9 місяців дитина вистачає різні побутові пристосування (телефон, манікюрні ножиці, гребінець) і намагається ними скористатися. Це несвідоме наслідування, викликане цікавістю.
  • У віці 1 року малюк бере в руку ложку і хоче їсти самостійно, копіюючи своїх батьків.
  • Від 1 року до 2 років він думає, що може все робити, як ми, і навіть краще. Намагається повторювати всі наші дії, нехай і ніяково.
  • Близько 2 років дитина в змозі по-справжньому допомагати батькам, виконуючи нескладні завдання, і дуже цим пишається.
  • Після 3 років в імітаційних іграх він бере за зразок дорослого своєї статі: таким чином він ідентифікує себе з дорослим, яким він з часом стане.

Читати на цю тему:

  • Хочеш, я тобі щось покажу?
  • Вчитися разом з ним
  • Як вчити говорити новонародженого?

Діти спостерігають, діти наслідують


Поділіться з друзями:

Добавить комментарий