Навантаження на зорі дитячого розуму

Темпи сучасного життя такі, що вибором відповідних розвиваючих занять для наших малюків ми спантеличує, тільки-но вони починають говорити. Як не помилитися в розрахунках і не перевантажити маленького, який все ще дуже зайнятий вирішенням головного свого завдання — рости і рости. Слово лікарям-неврологів.

Навантаження на зорі дитячого розуму

Питання про те, чим зайняти малюка, зазвичай постає перед батьками, коли йому виповнюється 2 роки. У цей період діти починають поступово входити в світ — вчаться спілкуватися один з одним і вчитися. І всі вони добираються до цього етапу, маючи різні можливості. Йдеться і про характер, і про вже освоєних навичках, і про стан здоров’я. Зрозуміло, що стан нервової системи малюка сильно впливає на весь процес його розвитку, включаючи здатність вчитися. Ось чому, перш ніж складати для дитини план занять, потрібно зрозуміти, чи добре працює ця система, що управляє багатьма важливими процесами в організмі. І відповісти на таке питання може тільки лікар-невролог. Справа в тому, що, якщо після народження у малюка були проблеми, пов’язані з нестачею кисню (гіпоксією) під час вагітності та / або пологів (наприклад, перинатальна енцефалопатія, підвищений або знижений тонус, підвищений внутрішньочерепний тиск, зайва збудливість), то до другого році життя дитини можливі наслідки цих порушень можуть зберігатися. У цей період і лікуючий малюка лікар, і його батьки побачать, чи вдалося організму маленького подолати давні проблеми, чи варто продовжувати терапію, чи потребує він в особливій увазі, а значить, і особливому режимі занять.

Поява перших ознак перевантаження — сигнал, що складене для малюка розклад потрібно міняти. Якщо він почне гірше спати, стане дратівливим, плаксивим, якщо раптом засмутиться його апетит — значить, він втомився. І пора вживати заходів!

Навантаження на зорі дитячого розуму
Почати спочатку

Перші ж досліди дітей на ниві навчання зазвичай виявляють ті труднощі, впоратися з якими так і не вдалося. І цю роботу не варто відкладати, тому що, коли така дитина піде в школу, проблем тільки додасться. Яке буде вчитися малюкові, який просто не вміє зосереджуватися, або утримувати в пам’яті нові відомості, або управлятися з листом, тому що руки «не слухаються»?

Щоб стало ясно, як невирішена проблема перетворюється для дитини в цілий «клубок» складнощів, давайте повернемося трохи назад. Отже, здібності малюка вчитися пов’язані з тим, як працює його нервова система. А цей результат залежить від того, як розвивався дитина з моменту народження. Крок за кроком, починаючи з появи і поступового згасання рефлексів новонародженого, а потім освоєння нових рухів і положень тіла (від навички тримати голову до перших впевненим кроків), одночасно перших проб «мови» (від гуления до лепету, виголошення складів, а потім і фраз), спроб грати (спочатку просто схопивши брязкальце) і так далі, нервова система дитини проходить шлях, кожен етап якого готує його до освоєння наступного. Якщо на якомусь із проміжків виникає заминка, вона може «потягнути» за собою наступну. Ось чому під спостереження лікаря-невролога малюки потрапляють з народження — тоді можливі складнощі вдається помітити і скорегувати, не чекаючи наслідків. І навіть якщо такі труднощі залишилися, не втрачайте часу зараз!

Хто частіше за інших виявляється в кабінеті лікаря-невролога з нагоди навчальних негараздів?

Худорлявий, невисокий, сором’язливий і незграбний малюк, якому важко даються заняття з усякою «мелочовки».

Вибір. Навантаження для таких дітей потрібно відміряти, як ліки, в невеликих дозах. Складаючи для них розклад занять, робіть упор на лікувальну фізкультуру, яка допоможе цим малюкам надолужити затримку в рості і вазі, навчить впевнено рухатися. Буде корисна їм і ритмічна гімнастика з елементами танцю, вона навчить їх управляти своїм тілом, добре його відчувати і розвине координацію рухів.
Такі діти часто стикаються із затримками в освоєнні мови, тому їм дуже потрібні заняття для розвитку дрібної моторики рук: малювання, ліплення, конструювання, гра на музичних інструментах. А спів, крім того що полегшить розвиток мови, ще й потренується слух, що, в кінцевому підсумку, допоможе дитині заговорити.
Бажано, щоб група, з якої буде займатися дитина, була невеликою, інакше він буде відчувати себе не дуже затишно.

Увага! До 3 років малюки починають грати і спілкуватися один з одним. Якщо ви помітите, що дитина цурається компанії ровесників, любить займатися сам з собою, вигадуючи незвичайні, а тим більше дивні ігри, не поспішайте пояснювати це вродженої сором’язливістю. Покажіть малюка фахівцям — невролога, психолога і дефектологу. Вони постежать за тим, як ця особливість буде розвиватися в дитині, і, якщо буде потрібно, допоможуть йому впоратися з цим завданням або направлять до психіатра.

Навантаження на зорі дитячого розуму
До лікаря!

Обстеження, яке призначає невролог своїм маленьким пацієнтам, дає інформацію про стан всіх «учасників» нервової системи: добре чи забезпечуються кров’ю клітини мозку, що не звужені і не розширені чи його судини, як вони працюють. Нейросонографія, УЗ-доплерографія, дуплексне сканування судин голови допоможуть відповісти на перше питання. А електроенцефалограма визначить стан клітин кори головного мозку — не викликаючи вони і не пригноблені чи. Залежно від отриманих результатів малюкам призначається лікування, і не варто думати, що для вирішення проблеми потрібно тільки допомога ліків. Насправді курс відновлювальної терапії, крім препаратів, включає в себе безліч методів. Серед них і різні види масажу (в тому числі спеціальний точковий, а ще масаж холодом), і лікувальна гімнастика і фізіотерапія (наприклад, лікувальні ванни, електрофорез, стимуляція м’язів електичною розрядом або теплом), і спеціальні заняття плаванням, і багато іншого.

Результати обстеження допоможуть визначитися і з тим, чим і як довго потрібно займатися малюкові. Дітям, минути всі складності шляху розвитку або благополучно подолали виникли труднощі, ніякі обмеження не потрібні. А якщо у дитини будуть виявлені невирішені проблеми, стане ясно, що перша «навчальна» навантаження для нього повинна бути дуже делікатної. З іншого боку, вона може допомогти скорегувати наявні недоліки. Збережені у дволіток наслідки проблем, що виникли під час вагітності та пологів, лікарі називають мінімальною мозковою дисфункцією (ММД). Це поняття означає, що будова мозку у таких діток не порушено, але робота нервової системи постраждала — через пошкодження її клітин гіпоксією, проблем в їх кровопостачанні і неготовність до роботи шляхів, за якими йде від мозку до органів і назад нервовий імпульс-команда (фахівці називають це явище демиелинизацией — затримкою в розвитку оболонки нерва). Прояви ММД бувають різними: труднощі у поводженні з дрібними предметами (через проблеми з моторикою); незручність (від порушення координації рухів); затримка в освоєнні мови, невміння вимовляти якісь літери, аж до «каші в роті»; зайва вразливість і надмірна активність, проблеми з тим, щоб утримувати увагу. І визначивши, в чому саме ці прояви виражаються у малюка, можна буде зрозуміти, чому йому варто зайнятися.

Перші ж досліди дітей на ниві навчання зазвичай виявляють ті труднощі в роботі нервової системи, справитися з якими так і не вдалося. І цю роботу не варто відкладати, тому що, коли така дитина піде в школу, проблем тільки додасться.

Навантаження на зорі дитячого розуму
Обережно: перевантаження!

Оскільки до початку етапу навчання нервова система малюків, так само як і весь його організм, продовжує свій розвиток, перевантажувати їх різними заняттями небезпечно. Ця напруга може порушити роботу системи, засмутивши і без того крихку рівновагу часу зростання і становлення. Перший крок до того, щоб запобігти перевантаженню, — розумно складений розклад занять. І в цій справі батькам допоможуть фахівці: лікар-невролог (якщо у малюка в минулому були проблеми), а ще нейропсихолог. За результатами тестування він допоможе не тільки підібрати перелік корисних дитині занять, але і складе програму вироблення відсутніх навичок, наприклад посидючості. Нейропсихолог розповість, як довго варто малюкові займатися, і пояснить батькам, як поводитися з маленьким учнем.

Другий крок, який допоможе захистити малюка, — увагу батьків. Поява перших же ознак перевантаження — це сигнал про те, що складене розклад потрібно скоріше міняти. Якщо дитина раптом почне гірше спати, вередувати, стане дратівливим, плаксивим, якщо раптом засмутиться його апетит — значить, він втомився.

Живчик

Метушливий малюк, який швидко переключається з одного заняття на інше, погано відчуває небезпеку.

Вибір. Таким дітям важко утримувати увагу, тому велику користь їм принесе плавання, гімнастика або якісь інші рухливі заняття, які дадуть вихід їх невгамовної енергії. Власне навчальних занять в їх розкладі повинно бути небагато, особливо спочатку, а час «уроку» потрібно збільшувати поступово, починаючи з 5 хвилин. І посидючість, і вміння вчитися в таких малюків потрібно виховувати.

Увага! Якщо малюк-живчик ще до того ж гневлив і агресивний, відмовляється слухатися старших, в знак протесту часто заходиться в плачі, потрібно показати його лікаря-невролога. Доктор допоможе знайти причину, по якій механізм збудження — гальмування в нервовій системі дитини розладжений, і призначить заспокійливу лікування.

Читати на цю тему:

  • Майстер-клас: дитячий масаж
  • Як вчити говорити новонародженого?
  • Гіпоксія: потрібен кисень

Українська народна жартівлива пісня ♫ ГРИЦЮ ГРИЦЮ ДО РОБОТИ ♫ та інші дитячі пісні


Поділіться з друзями:

Добавить комментарий